By Karol Rutkowski - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28026631

Białystok: Radni z KO zmienili nazwę ulicy mjr Zygmunta Szendzielarza na Podlaską

To szokująca decyzja. Radni Białegostoku z Koalicji Obywatelskiej zmienili nazwę ulicy majora Zygmunta Szendzielarza na Podlaską. Radni głosujący za taką uchwalą przyjęli retorykę oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa.

Wniosek o zmianę nazwy złożyli radni Forum Mniejszości Podlasia, którzy należą do klubu Koalicji Obywatelskiej. W uzasadnieniu przywoływali zbrodnie, których miał rzekomo dopuścić się major Zygmunt Szendzielarz.

– Uważamy, że póki trwa dyskusja co do jednoznacznej pozytywnej oceny majora Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łupaszka”, nie powinno być tej nazwy w przestrzeni Białegostoku – powiedział wiceprzewodniczący Rady Miasta Białystok Stefan Nikiciuk z Koalicji Obywatelskiej.

Tych samych argumentów używały komunistyczne władze w propagandzie przeciwko Żołnierzom Niezłomnym. Wszystkie zarzuty radnych Koalicji Obywatelskiej podważyła opinia prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka.

– Z materiałów historycznych wynika jednoznacznie, że Zygmunt Szendzielarz podczas swojej działalności niepodległościowej traktował zarówno swych żołnierzy, jak i mieszkańców terenów, na których operował, w sposób obywatelski – podkreślił radny miasta Białegostoku Paweł Myszkowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Przeciwko zmianie nazwy ulicy wstąpiła m.in. „Solidarność”, środowiska niepodległościowe i kresowe. Duża grupa mieszkańców zgromadziła się na dzisiejszej sesji, aby zaprotestować przeciwko zmianie.

Radnych próbowała przekonać Stanisława Korolkiewicz, znana w Białymstoku działaczka opozycji antykomunistycznej.

– Przeniósł się tutaj, na nasze tereny Białostocczyzny, która jest częścią Kresów Wschodnich. Kiedy musiał uciekać z Wileńszczyzny, przeniósł się tutaj i walczył z Urzędem Bezpieczeństwa, NKWD, ale nigdy w życiu z ludnością cywilną – wskazała Stanisława Korolkiewicz z Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

Te argumenty nie trafiły do polityków Koalicji Obywatelskiej, którzy przegłosowali zmianę nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza na Podlaską. O taką nazwę od początku zabiegał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

– To jest niewątpliwie czarny dzień w historii białostockiego samorządu. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Bohaterów się z przestrzeni publicznej nie usuwa tak, jak to miało miejsce w Białymstoku – powiedział Henryk Dąbrowski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta Białystok.

Przed próbą zmiany nazwy ulicy przestrzegał Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– Bohaterów się z pomników nie ściąga. Ściąga się zdrajców, a major Zygmunt Szendzielarz był bohaterem – zaznaczył Jacek Pawłowicz.

Mieszkańcy Białegostoku zapowiadają, że nie pozwolą na usunięcie z przestrzeni publicznej bohatera narodowego.

– Będziemy organizowali marsze, a jak trzeba będzie, to zbudujemy pomnik Szendzielarzowi Łupaszce. To jest nasz bohater. Mało jest takich bohaterów – wskazała Stanisława Korolkiewicz.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl