[TYLKO U NAS] Dr L. Kulińska: Brexit pokazuje, jak ciężko będzie opuścić UE każdemu innemu krajowi

„Brexit pokazuje to, jak ciężko każdemu innemu krajowi będzie Unię Europejską opuścić, bo warunki finansowe są zaporowe” – powiedziała politolog dr Lucyna Kulińska w rozmowie z dziennikarzem Radia Maryja.

Ambasadorowie 27 państw unijnych zgodzili się w poniedziałek, że Unia Europejska zaakceptuje wniosek Wielkiej Brytanii o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma jak najszybciej rozpocząć procedurę pisemną w tej sprawie.

Zgoda ambasadorów to efekt zmiany stanowiska Francji, która do tej pory opowiadała się za wywieraniem jak największej presji na brytyjski parlament i za przedłużeniem procesu wyjścia tylko do połowy listopada.

– Unia Europejska okopała się na ostatniej umowie i zgodziła się na wariant elastyczny wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, czyli daje im co najmniej trzy miesiące. Wielka Brytania chce ewentualnie skrócenia tego procesu, ale po stronie UE został wyrażony akt dobrej woli zawarty pod warunkiem, że nie będzie mowy o zmianie ostatniego wariantu umowy. (…) Pokazuje to, jak ciężko każdemu innemu krajowi będzie Unię Europejską opuścić, bo warunki finansowe są zaporowe – zaznaczyła politolog dr Lucyna Kulińska.

Wcześniej Wielka Brytania przesłała wniosek o odsunięcie brexitu do 31 stycznia po tym, jak umowa wynegocjowana przez Brytyjski rząd nie znalazła poparcia wśród tamtejszych posłów.

– W wypadku Wielkiej Brytanii jest problem dwóch rejonów – Irlandii, gdzie ustalenie sensownego przepływu usług, ludzi pomiędzy UE a Irlandią Północną nie było do końca w tych umowach ustalone i sprawa Szkocji, będącej stosunkowo biednym rejonem, która była zainteresowana dalszą współpracą. To może okazać się decydujące – wskazała dr Lucyna Kulińska.

Politolog oceniła, że ten dokument nie jest korzystny dla Brytyjczyków.

– Umowa, którą zaprezentowała Unia Europejska jest ze względów finansowych w stosunku do Wielkiej Brytanii bardzo niekorzystna. Tam są naprawdę wysokie kwoty, które będą musiały być wypłacone. Być może to zadecydowało, że część tych osób, które nawet z tamtych rejonów nie pochodzą, zastanawiają się, czy to jest w tym momencie opłacalne – mówi dr Lucyna Kulińska.

Zjednoczone Królestwo 29 marca 2017 r. złożyło wniosek o wyjście z Unii Europejskiej. Obecne przedłużenie brexitu będzie już trzecim, na jakie zgadza się UE na prośbę władz w Londynie.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl