Warszawa: Szefowie dyplomacji państw UE rozmawiają ws. Brexitu

W Łazienkach Królewskich w Warszawie rozpoczyna się spotkanie szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej dotyczące referendum w Wielkiej Brytanii. Jest to inicjatywa ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

Państwa zastanawiają się jak ma wyglądać wychodzenie Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Ścierają się tu dwie wizje; część członków Unii opowiada się za szybkim, a część chce rozłożonego w czasie procesu.

Jednocześnie, po sobotnim spotkaniu w Berlinie przedstawicieli sześciu państw, pojawiły się medialne informacje, że Niemcy i Francja chcą w miejsce UE utworzyć „superpaństwo”.

Spotkania V4 dają sygnał, że kraje Europy chcą być suwerennymi państwami w ramach UE – mówi europoseł Karol Karski, były wiceminister spraw zagranicznych.  

Nie jest żadnym pomysłem na przyszłość pogłębianie integracji, a tego typu sformułowanie przedstawił minister spraw zagranicznych Niemiec. Natomiast, z punktu widzenia dotychczasowej Unii, istotne jest to, by była to Unia równoprawnych państw. Należy przywrócić prawidłową formułę funkcjonowania Unii. Wydaje mi się, że Niemcy są świadomi tego, że nie będzie to żadne „superpaństwo”, natomiast chcą przerysować ten model, aby przynajmniej jak najmniej zmieniło się w stosunku do stanu obecnego, w którym i tak są już państwem dominującym w Unii Europejskiej, a przy słabości Francji i obecnej francuskiej prezydentury, rola Francji u boku Niemiec jest czysto fasadowa. Są takim listkiem figowym – wskazuje Karol Karski.

Rano w Pradze odbyły się konsultacje szefów dyplomacji czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Tematem były skutki Brexitu dla Unii Europejskiej. W rozmowach uczestniczył szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Gospodarz praskiego spotkania czeski minister spraw zagranicznych powiedział, że ma ono służyć przygotowaniu unijnego szczytu. Odbędzie się on jutro i w środę w Brukseli, z udziałem szefów państw i rządów.

RIRM

drukuj