PiS rozważa utworzenie dwóch nowych województw

Niewykluczone, że czekają nas nowe wybory samorządowe. To jeden ze scenariuszy, który byłby możliwy, gdyby powstały w Polsce nowe województwa. Wariant utworzenia województw warszawskiego i środkowopomorskiego rozważa Prawo i Sprawiedliwość.

W skład pierwszego z nich wchodziłaby jedynie Warszawa wykrojona z województwa mazowieckiego. Drugie powstałoby z części województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Politycy PiS-u przyznają, że jednym z wariantów nad którymi należałoby się zastanowić w takim przypadku byłyby przyspieszone wybory samorządowe. Jak zaznacza poseł Krzysztof Łapiński, ewentualne zmiany administracyjne byłyby poprzedzone długimi konsultacjami.

Pomysł czy idea takiego rozwiązania jest już znana od dawna. Zapowiadaliśmy to od wielu miesięcy, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności, zaproponujemy dyskusję nad powołaniem dwóch nowych województw. Będzie to dopiero dyskusja i konsultacje. Być może trzeba będzie zrobić lokalne referenda, bo te zmiany chcemy przeprowadzić w zgodzie z mieszkańcami tamtych regionów, a nie przeciwko nim. Uspokajam – jeśli będą czynionego tego rodzaju zmiany, odbędą się one po długich konsultacjach i za aprobatą lokalnych społeczności – tłumaczy poseł Krzysztof Łapiński.

Poseł dodał, że w sprawie ewentualnych wyborów na terenie całego kraju musieliby się wypowiedzieć konstytucjonaliści.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj