MEN przywróci 8-letnią szkołę podstawową i 4-letnie liceum

Nowa struktura szkoły podstawowej – 8 lat, w tym 4 lata edukacji wczesnoszkolnej, a także przywrócenie 4-letniego liceum – to niektóre z działań jakie podejmie Ministerstwo Edukacji Narodowej. W Toruniu zakończyła się konferencja podsumowująca Ogólnopolską Debatę o Edukacji ,,Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”.

W spotkaniu w Centrum Kulturalno- Kongresowym Jordanki uczestniczył m.in. prezydent miasta Michał Zaleski. W swoim wystąpieniu włodarz grodu Kopernika zauważył, że dziś wszystkie szkoły i przedszkola miasta należą do znakomitych.  Michał Zaleski wskazał, że jest ich 71 łącznie; w których pracuje ponad 3 tysiące nauczycieli, a z ich wiedzy korzysta ponad 30 tysięcy uczniów objętych edukacją na różnych jej poziomach.

– Oczywiście głównym zadaniem gminy jest danie o odpowiednie przygotowanie warunków, bazy do funkcjonowania toruńskiej oświaty. Czynimy to od lat z wielką determinacją i skutecznością. Prawie wszystkie nasze szkoły są już po skomplikowanych często procesach rewitalizacji, termomodernizacji, kompleksowych remontach obejmujących także boiska i place zabaw. Jako przykład podam ostatnią naszą radość, jaką są budynki dla Zespołu Szkół Specjalnych Nr 26, które są w tej chwili piękne, przygotowane do goszczenia tych dzieci, którym powinniśmy stwarzać szczególnie dobre warunki nauki – powiedział Michał Zaleski.

Z kolei szefowa MEN-u Anna Zalewska przedstawiła szereg wniosków, jakie nasuwały się podczas debaty. Zwróciła uwagę, że w systemie oświaty znajduje się sporo pieniędzy. Zapewniła, że resort dołoży wszelkich starań, by nie zostały one zmarnowane.

– Uatrakcyjnienie bibliotek wiejskich, wsparcie finansowania dla bibliotek uzależnione m.in. od oferty czytelniczej, godzin otwarcia biblioteki, współpracy i pomysłu na funkcjonowanie konkretnego miejsca, rozwiązania na rzecz poszerzenia świadomości historycznej. Będziemy proponować zwiększenie liczby godzin przeznaczonych na nauczanie historii w nowej podstawie programowej, wprowadzenie korelacji przedmiotowej pomiędzy historią, językiem polskim a wiedzą o społeczeństwie. Wybrzmiewało to przede wszystkim w dyskusjach o podstawach programowych – wskazała minister Anna Zalewska.

Ogólnopolska debata na temat edukacji ruszyła w lutym. W jej ramach odbyło się m.in. 16 wojewódzkich dyskusji z udziałem rodziców, uczniów i samorządowców.

Transmisję konferencji, która odbyła się w Toruniu przeprowadziła TV Trwam.

 

Całość konferencji:


RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl