Ministerstwo Środowiska: Pierwsza Gala Mistrzów Szkół Leśnych

W siedzibie Ministerstwa Środowiska odbyła się pierwsza uroczysta Gala Mistrzów Szkół Leśnych. W czasie uroczystości nagrodzeni zostali najlepsi uczniowie ponadgimnazjalnych Szkół Leśnych z całej Polski.

Podczas Gali nagrody otrzymali uczniowie wszystkich 11 szkół leśnych prowadzonych i nadzorowanych przez ministra środowiska.

Specjalne wyróżnienia przyznano w kategoriach takich jak: nauka, sport, muzyka, poezja, kultura leśna oraz zaangażowanie na rzecz ekologii.

Wiceminister środowiska Andrzej Konieczny podkreśla, że nagrodzeni uczniowie są prawdziwymi mistrzami w swoich dziedzinach.

– Kwiat młodzieży, najwspanialsza młodzież techników leśnych, naszych szkół, które prowadzi i nadzoruje minister środowiska. Po raz pierwszy w historii szkół leśnych odbywa się Gala Mistrzów Szkół Leśnych i spotykamy się z najlepszymi z najlepszych. Mamy doświadczenie, znamy wyniki naszych szkół, obserwujemy tę młodzież. Jest to doskonała młodzież, najlepsza, bardzo często pochodząca właśnie z tych terenów niezurbanizowanych, terenów, które odznaczają się nadzwyczaj bogatą bioróżnorodnością – wskazuje Andrzej Konieczny.        

W ramach Gali, młodzież przekazała ministrowi środowiska manifest wypracowany podczas I Ogólnopolskiego Ekologicznego Forum Młodzieży, które odbyło się w Puszczy Białowieskiej na początku czerwca.

Zapisane w nim wnioski mówią m. in. o tym, że prowadzone obecnie w Puszczy Białowieskiej prace są konieczne dla jej przetrwania.

– Zawarliśmy przede wszystkim to, co zobaczyliśmy, to, co usłyszeliśmy od „mądrych głów”, to, co dowiedzieliśmy się w szkole, to, co mogliśmy zobaczyć okiem normalnego, zwykłego człowieka i na tej postawie ułożyć pewne wnioski. W Puszczy Białowieskiej powinna być prowadzona racjonalna gospodarka leśna – koniec, kropka, nic więcej nie trzeba mówić – mówi Paweł Kowal, uczeń Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.

Zarówno młodzież zgromadzona na Gali w Ministerstwie Środowiska, jak i sam resort, podkreślają stałą potrzebę edukowania społeczeństwa w zakresie wiedzy o lasach i ekologii.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj