fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Toruń: w WSKSiM odbyła się konferencja nt. traktatu wersalskiego

Na temat traktatu wersalskiego dyskutowali dziś naukowcy i eksperci w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Konferencja odbyła się pod hasłem „Traktat wersalski. Kształtowanie powojennego ładu w Europie po I wojnie światowej”.

Swoje prelekcje wygłosili historycy, m.in. prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN oraz prof. Mariusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Przybliżono liczne aspekty dotyczące m.in. roli traktatu wersalskiego w kształtowaniu odrodzonego państwa polskiego oraz jego postrzegania nad Wisłą czy Odrą.

Prof. Grzegorz Kucharczyk zwrócił uwagę, że Niemcy nie mogli się pogodzić z istnieniem niepodległej Polski.

– Traktat wersalski przesądzał i uznawał istnienie niepodległej Polski. Dla Niemców to było niewyobrażalne pozbawienie czy podeptanie ich godności – fakt, że u ich wschodnich granic powstała niepodległa Polska. Z drugiej strony my Polacy patrzymy na Wersal, tak jak mówił Dmowski: „To było pisanie naszego zwycięstwa”. To było podpisanie powrotu Polski do grona niepodległych państw europejskich, mimo że nie osiągnęliśmy 100 proc. tego – w sensie programu terytorialnego – co chcieliśmy: Gdańsk i całe Pomorze Nadwiślańskie oraz Górny Śląsk nie wróciły do Polski – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.

Konferencja historyczna została zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” oraz WSKSiM.

RIRM

drukuj