By Pko - Self-photographed, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1251308

Toruń: trwają prace przygotowawcze przed przebudową mostu im. Józefa Piłsudskiego

W Toruniu trwają intensywne prace nad przygotowaniem miasta do przebudowy mostu im. Józefa Piłsudskiego. To jedna z największych inwestycji, która zostanie zrealizowana w tym roku w grodzie Kopernika.   

Przebudowa mostu im. Józefa Piłsudzkiego to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji ostatnich lat. Jak mówi rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Agnieszka Kobus-Pęńsko, prace pod budowę zaczynają nabierać tempa.

– Już niedługo, na dniach, wybierzemy firmę. Jeśli nie będzie żadnych odwołań, to odczekamy ten ustawowy okres i  będziemy chcieli podpisać z generalnym wykonawcą umowę na realizację tego przedsięwzięcia – wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko.

Rozbudowa mostu to bardzo duża operacja. Dlatego niezbędne jest dobre przygotowanie logistyczne.

– W związku z tym dla kierowców będzie zalecana przeprawa, która powstała 6 lat temu. Myślę tutaj o nowoczesnej przeprawie gen. Zawadzkiej  – wskazuje rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.  

To jednak nie jedyna alternatywa, jaka powstanie dla kierowców. Do maja, najpóźniej czerwca, gotowy będzie most pontonowy. Tutaj wsparcie zadeklarowało Ministerstwo Energii, które za darmo użyczy go miastu.   Budową tej przeprawy zajmie się wojsko z Inowrocławia. Gdy będzie ona gotowa, ruch na moście Józefa Piłsudskiego dla samochodów osobowych zostanie wstrzymany – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej Torunia Adrian Mól.

– Zostanie uruchomiona dodatkowa linia autobusowa, komunikacja miejska będzie przejeżdżać, będą przejeżdżać oczywiście karetki czy zespoły ratownictwa medycznego. W godzinach nocnych zostanie również udostępniony przejazd dla taksówek – podkreśla Adrian Mól.  

Całość inwestycji to kwota ponad 120 mln. zł. W tej chwili przedsięwzięcie finansowane jest z budżetu miasta. Włodarze starają się jednak pozyskać środki zewnętrzne z tzw. subwencji państwa.

– Miasto i rada miasta oczywiście poczyniła już takie starania, by takie środki pozyskać. Liczymy też na wsparcie rządowe, szczególnie Ministerstwa Infrastruktury. Z rezerwy celowej miasto może otrzymać 50 proc. na realizację tej inwestycji – wskazuje Adrian Mól.

Finisz inwestycji to 20 miesięcy od momentu podpisania umowy z generalnym wykonawcą.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl