fot. PAP/EPA

Z. Kuźmiuk: Wielka Brytania nie przedłużając okresu przejściowego usztywnia swoje stanowisko, ale także komplikuje sprawy handlowe z UE

Londyn nie będzie wnioskował o przedłużenie okresu przejściowego po brexicie. Brytyjski premier poinformował o tym przewodniczących instytucji Unii Europejskiej. „Wielka Brytania mocno usztywniła swoje stanowisko. To oczywiście komplikuje sytuację i Wielkiej Brytanii, i w dużym stopniu także Unii. Unia 27 ma bardzo wyraźną nadwyżkę handlową z Wielką Brytanią. Jeżeli nie dojdzie do podpisania porozumienia, to będzie w trudniejszej sytuacji niż sama Wielka Brytania” – ocenił europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Boris Johnson z przewodniczącymi Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego rozmawiał w poniedziałek podczas wideokonferencji nt. postępów w negocjacjach dotyczących przyszłych stosunków między Wspólnotą a Zjednoczonym Królestwem.

Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że Wielka Brytania nie przedłużając okresu przejściowego utwardza swoje stanowisko, ale – co istotne – komplikuje sprawy handlowe ze Wspólnotą.

– Rzeczywiście widać, że Wielka Brytania mocno usztywniła swoje stanowisko. To oczywiście komplikuje sytuację i Wielkiej Brytanii, i w dużym stopniu także Unii. Unia 27 państw ma bardzo wyraźną nadwyżkę handlową z Wielką Brytanią. Jeżeli nie dojdzie do podpisania porozumienia, to będzie w trudniejszej sytuacji niż sama Wielka Brytania. To jest bardzo poważny problem także dla unijnego transportu, w tym również polskiego transportu, gdyż jest to drugi co do wielkości przewozów transport w Europie. Jeżeli nie będzie porozumienia to ten transport w dużej mierze zostanie niestety sparaliżowany – wskazał poseł do PE.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia. Obecnie, w okresie przejściowym obowiązującym do końca roku, strony starają się wynegocjować umowę w sprawie przyszłych relacji. W tym czasie Zjednoczone Królestwo jest wprawdzie poza instytucjami unijnymi, ale stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do Wspólnoty. Ponadto korzysta z wynikających z tego przywilejów, w tym z uczestnictwa w jednolitym rynku.

RIRM

drukuj