fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

Zbigniew Kuźmiuk nt. Europejskiego Funduszu Walutowego

W Strasburgu, podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, miała miejsce debata nad sprawozdaniem na temat utworzenia Europejskiego Funduszu Walutowego, który miałby gwarantować wewnętrzną stabilność strefy euro.  W imieniu grupy EKR głos w niej zabrał europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

– Chcę wyrazić nadzieję, że będzie to znaczące wzmocnienie stabilności finansowej Unii, wiarygodności oraz perspektyw wzrostu gospodarczego krajów strefy euro – mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Zdaniem europosła PiS, przekształcenie dotychczasowej instytucji międzyrządowej, czyli europejskiego mechanizmu stabilności w Fundusz funkcjonujący w ramach instytucjonalno–prawnych Unii, ustanowienie mechanizmów współpracy z Parlamentem Europejskim i parlamentami narodowymi, a także uregulowania dotyczące przejrzystości publicznego dostępu do dokumentów, to wszystko rozwiązania zwiększające demokratyczną rozliczalność z podejmowanych decyzji.

Polski polityk wyraził również nadzieję, że Fundusz, a także inne rozwiązania dotyczące zmian w strukturze i funkcjonowaniu Unii Gospodarczej i Walutowej będą zgodne z zasadą otwartości w stosunku do państw spoza strefy euro oraz z zasadami, które stanowią fundament integracji europejskiej, w tym regułami jednolitego rynku.

– Nie mogą one zakłócać konkurencyjności państw członkowskich i Unii jako całości, nie powinny także ograniczać praw państw członkowskich spoza strefy euro, m.in. w zakresie procesu decyzyjnego, w tym w szczególności ograniczać dostępu tych państw do środków finansowych w ramach budżetu unijnego – podkreślał Zbigniew Kuźmiuk.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl