fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wakacje kredytowe pod znakiem zapytania. Z. Kuźmiuk: Rząd wybrał zainteresowanie losem banków, a nie losem młodych kredytobiorców

Pod znakiem zapytania pozostaje przyszłość wakacji kredytowych. Na rząd coraz bardziej naciskają banki, które chcą, by ten odstąpił od projektu.

Wakacje kredytowe to wsparcie dla wielu polskich rodzin. Możliwość zawieszenia rat kredytu hipotecznego to ulga dla kredytobiorców. Obecny rząd obiecał, że projekt będzie kontynuowany. Zaproponowano kilka zmian; w Sejmie trwały prace. Ostatecznie jednak rząd nie przyjął projektu w nowej formie.

– Zostałem poproszony o przedstawienie dodatkowych informacji, dodatkowych scenariuszy – tłumaczył w minionym tygodniu minister finansów, Andrzej Domański.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że rząd może być pod presją banków, które nie są przychylne wakacjom kredytowym.

„Z dużym niepokojem przyjmujemy decyzję rządu o przedłużeniu tzw. wakacji kredytowych (…). Wakacje kredytowe nie są programem pomocowym (…). To prezent od rządu, za który płacą wszyscy klienci banków, w tym zwłaszcza oszczędzający” – czytamy w oświadczeniu Związku Banków Polskich, który proponuje inne rozwiązanie.

Banki chcą przekazać 2,5 mld zł na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, ale rząd musiałby odstąpić od prac nad projektem. Zdaniem władz ZBP, Fundusz dostarcza większe wsparcie niż wakacje kredytowe. Do sprawy odniósł się poseł PiS, Zbigniew Kuźmiuk.

– Okazuje się, że banki bardzo mocno interweniowały u pana premiera. Obecny rząd raczej wybrał zainteresowanie losem banków, a nie losem młodych kredytobiorców – ocenił polityk. 

Projekt, który jest w Sejmie, zakłada, że z wakacji kredytowych dwukrotnie w drugim kwartale tego roku będą mogli skorzystać kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu. W kolejnych dwóch kwartałach będzie można zawiesić już po jednej racie. Obowiązuje także kryterium dochodowe. Jeśli z projektu skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych, jak z poprzednich wakacji kredytowych, koszt dla sektora bankowego wyniesie 2,5 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl