fot. Monika Bilska

Dr Z. Kuźmiuk: Mechanizm powiązania unijnego budżetu z praworządnością ma wymiar ideologiczny

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk ocenił, że mechanizm powiązania unijnego budżetu z praworządnością ma wymiar ideologiczny. Chodzi o propozycję niemieckiej prezydencji ws. wstrzymywania wypłat unijnych środków dla państw łamiących zasady praworządności.

Mechanizm byłby stosowany w przypadku, gdy naruszenie państwa członkowskiego miałoby szkodzić wydatkowaniu unijnych funduszy.

W ubiegły czwartek na temat propozycji dyskutowali europosłowie z komisji wolności obywatelskich. Dziś o godz. 17.00 zajmie się nią Parlament Europejski.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że tego rodzaju mechanizm byłby niezgodny z ustaleniami lipcowego szczytu Unii Europejskiej.

– Ustalenia były inne – 27 szefów rządu zgodziło się na ewentualne uzależnienie przyszłych wydatków od praworządności, jeśli praworządność będzie rozumiana jako ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej, a więc wydawanie przyszłych pieniędzy w sposób sensowny, pozbawiony korupcji i pożyteczny. Natomiast to, co zaproponowali Niemcy, to jest próba przygotowania ideologicznego „kija” na rządy, z którymi się nie zgadzają, głównie na Polskę i Węgry. Projekt powinien zostać odrzucony – akcentował poseł do PE.

Dr Zbigniew Kuźmiuk dodał, że mechanizm powiązania funduszy z praworządnością to jeden z czterech elementów debaty budżetowej. Podkreślił, że jeśli propozycja nie zyska akceptacji krajów członkowskich, to europejski Fundusz Odbudowy i wieloletni unijny budżet będą zagrożone.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl