Przed szczytem UE w Bratysławie

Chcemy zachować i naprawić Unię Europejską, dlatego że we Wspólnocie popełniono wielki błąd, powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

27 szefów państw i rządów krajów UE w Bratysławie będzie dziś rozmawiać m.in. o tzw. Brexicie. W spotkaniu nie bierze udział przedstawiciel Wielkiej Brytanii.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski na antenie Polskie Radia był pytany o stanowisko Grupy Wyszehradzkiej na rozpoczynający się szczyt w Bratysławie. Podkreślił, że grupa mówi jednym głosem ws. naprawy struktur Unii Europejskiej, w których popełniono błędy, o czym świadczy niedawny Brexit.

Chcemy naprawić Unię Europejską, dlatego że we Wspólnocie popełniono wielki błąd. Jeśli w tym samym czasie, kiedy UE myśli o rozszerzaniu się, ewentualnym przyjęciu takich krajów jak Ukraina, być może Turcja i w tym samym czasie traci Wielką Brytanię, czyli drugą gospodarkę Europy, piąta na świecie, mocarstwo nuklearne, stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, to znaczy, że w UE dzieje się cos niedobrego. Szkoda nam takiej straty bo ona oznacza, że błąd został popełniony w UE, przez biurokratów, przez polityków europejskich. Błędy popełniono być może w czasie kampanii referendalnej na Wyspach, ale być może są to błędy strukturalne w UE –  mówił minister spraw zagranicznych.

Polskę na szczycie reprezentuje premier Beata Szydło, która przybyła już do stolicy Słowacji.

RIRM

drukuj