Fot. M. Matuszak

Ministrowie finansów UE bez porozumienia

Mimo kilkunastu godzin negocjacji ministrowie finansów krajów UE nie doszli do porozumienia ws. mechanizmu wspólnej restrukturyzacji i likwidacji banków. Spotkanie będzie kontynuowane w przyszłym tygodniu –  poinformował litewski minister Rimantas Sadzius.

-Wciąż nie mamy formalnego rezultatu, ale wykonaliśmy ogromny krok na przód określając konkretne kierunki i schematy, które mogą być dalej dostosowywane i dyskutowane z ekspertami krajów członkowskich i potem położone na stół do kontynuacji spotkania ministrów w następnym tygodniu – powiedział Sadzius na konferencji prasowej w nocy z wtorku na środę.

Jak poinformował, wciąż są aspekty które muszą być wyjaśnione i „zrozumiane przez kolegów”. Do kolejnego spotkanie dojdzie prawdopodobnie 18 grudnia.

Spory ministrów dotyczą m.in. zarządzania wspólną likwidacją, zakresu nowego mechanizmu (ile banków miałoby nim być objętych) oraz finansowania likwidacji. Komisja zaproponowała, by to ona miała ostateczne prawo głosu w sprawie likwidacji określonego banku oraz by powstał wspólny fundusz finansowany przez banki. Swoje poglądy forsują Niemcy, które nie chcą od razu wspólnego funduszu oraz bronią się przed wykorzystywaniem funduszu ratunkowego strefy euro do finansowania upadłości. Ponadto Berlin chce, by wspólnym mechanizmem upadłościowym były objęte tylko najważniejsze banki, podlegające bezpośredniemu nadzorowi EBC.

PAP/RIRM

drukuj