Polska otrzymała pierwsze pieniądze z KPO

Do Polski wpłynęły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Pięć miliardów euro to środki przekazane w ramach planu RePower. Już miesiąc temu, czyli przed objęciem rządów przez Donalda Tuska, Komisja Europejska dała zielone światło na wypłatę tych środków.

Program RePower to część unijnego Krajowego Planu Odbudowy. Kraje członkowskie – w ramach tego programu – otrzymują środki na transformację energetyczną, a dokładnie na uniezależnienie się od rosyjskich surowców.

O przekazaniu Polsce pierwszej transzy środków – 20 procent całej kwoty przewidzianej w programie – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

„Z radością informuję, że do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO. To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli” – napisała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na X.

https://twitter.com/Kpelczynska/status/1740326699655410170

Plan RePower polski rząd przedstawił w Brukseli z końcem sierpnia. Został zaakceptowany przez Radę Unii Europejskiej na początku grudnia. Wcześniej zielone światło dała również Komisja Europejska. Premier Donald Tusk wypłatę pierwszych środków z KPO przedstawił jako spełnienie jednej ze swoich obietnic wyborczych. Podczas kampanii mówił, że dzień po wyborach pojedzie i odblokuje unijne fundusze.

„Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem” – wskazał Donald Tusk.

Odniósł się do tego były premier Mateusz Morawiecki.

„Ciekaw jestem co Pan w tej sprawie załatwił? Bo wniosek złożył mój rząd, a decyzję o wypłacie Rada UE zatwierdziła 8 grudnia, czyli zanim Pan został Premierem…” – napisał były premier, Mateusz Morawiecki.

Łącznie w ramach programu RePower Polska ma otrzymać 20 mld euro.

– W dużej części jest programem tzw. grantowym, a nie dotacyjnym. Na te dwadzieścia kilka miliardów, na które on opiewa, tylko dwa miliardy to są pieniądze dotacyjne, natomiast reszta to są pieniądze o charakterze pożyczkowym – podkreślił dr Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS.

Polska oczekuje na blisko 55 mld euro z KPO, z czego ponad połowa – prawie 35 mld euro – to pożyczki. Pozostałe środki będą Polsce przekazywane w postaci dotacji.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl