UE: Polska liderem w przyciąganiu zagranicznych inwestorów

Polska jest liderem Unii Europejskiej w przyciąganiu zagranicznych inwestycji. W 2017 roku inwestorzy ogłosili w naszym kraju realizację 335 bezpośrednich projektów. W ich efekcie powstanie ponad 86 tys. miejsc pracy.

Według analiz fDI Markets, jest to najlepszy wynik w UE. Imponująca jest również wartość zadeklarowanych nakładów, bo to blisko 13 mld euro.

Liczba projektów inwestycyjnych wzrosła w stosunku do 2016 r. o 63.

Najwięcej projektów dotyczy sektora budowlanego (95), technologii informacyjnych i komunikacyjnych (73) oraz motoryzacji (49). W tej ostatniej  branży inwestycje mają przynieść najwięcej kapitału do Polski, łącznie 2,1 mld euro.

Ekonomista Grzegorz Piątkowski powiedział, że przyciąganiu inwestycji zagranicznych sprzyja polityka rządu Zjednoczonej Prawicy.

Postawiliśmy na dobre prawo, które skutecznie wymaga tam, gdzie rzeczywiście te wymagania muszą być spełnione, ale jednocześnie pozwala inwestorom mieć pewność swoich inwestycji, tzn. pewność obrotu finansowego; pewność tego, że nikt od nich nie będzie wymagał łapówek i łatwość inwestowania. Druga bardzo istotna kwestia to na tle zachodniej UEbardzo duży spokój wewnętrzny. W Polsce nie mamy właściwie żadnych problemów z imigracją, nie mamy zamieszek, nie mamy stref, do których policja nie wchodzi, tak jak jest w Szwecji czy w niektórych miastach w Anglii i Niemczech. To w niezwykły sposób daje też możliwość długofalowego planowania swoich inwestycji – zaznaczył Grzegorz Piątkowski.

Rekordowy pod względem inwestycji zagranicznych w Polsce był rok 2008. Według danych fDI Markets, inwestorzy ogłosili wówczas realizację 387 projektów o łącznej wartości 23 mld euro i zadeklarowali stworzenie ponad 110 tys. miejsc pracy.

FDI Markets to firma badawcza grupy Financal Times.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl