fot. facebook.com/OstrolekaSamorzadowa/?tn-str=k*F

MIiR: ponad 2,3 mln euro z UE na centra edukacyjne w Ostrołęce i w Mostach na Białorusi

Ponad 2,3 mln euro dofinansowania z UE dostaną dwa nowoczesne centra edukacyjne, które powstaną w Ostrołęce i w Mostach na Białorusi. Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak podpisał w środę umowę, która ma być realizowana w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina.

Dzięki przedsięwzięciu, powstaną dwa tzw. centra kompetencji informacyjno-komunikacyjnych wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie edukacyjne. Będą w nich prowadzone warsztaty i szkolenia m.in. dla nauczycieli i uczniów. Projekt przewiduje szkolenia np. z robotyki, wykorzystywania drukarek 3D, nauki angielskiego, kompozycji utworów muzycznych, przeprowadzania eksperymentów naukowych.

Jak poinformowało MIiR, w ramach programu opracowana zostanie również strategia dotycząca rozwoju umiejętności cyfrowych oraz dostosowania systemu edukacji ICT do wymogów XXI wieku.

„Jest to inicjatywa, dzięki której inwestujemy w kapitał ludzki, wspieramy rozwój umiejętności informacyjno-komunikacyjnych, niezbędnych w otaczającym nas świecie” – powiedział wiceminister Adam Hamryszczak.

Dodał, że „szczególnymi adresatami projektu są młodzi ludzie, dla których centra przygotują atrakcyjną ofertę edukacyjną, i którym ułatwią wejście na rynek pracy”.

Projekt będzie realizowany przez miasto Ostrołęka we współpracy z białoruską Państwową Instytucją Kultury „Biblioteka rejonowa w Mostach” (obwód grodzieński).

Dofinansowanie projektu wyniesie ponad 2,3 mln euro. Na realizację przedsięwzięcia przewidziano ok. dwóch lat.

PAP/RIRM

drukuj