fot. PAP/EPA

Szczyt Unii Europejskiej z państwami Bałkanów Zachodnich

Unia Europejska podczas szczytu z państwami Bałkanów Zachodnich dopomniała się o zauważenie udzielanego im wsparcia w walce z koronawirusem, które znacznie przekracza to, które jest kierowane z Rosji czy Chin. Obiecała także otwarcie nowego etapu współpracy, by pomóc regionowi w ożywieniu po pandemii.

To była okazja do wyrażenia jednoznacznego poparcia Unii Europejskiej dla europejskiej perspektywy Bałkanów Zachodnich.

 – Ten szczyt – nawet jeśli jest wirtualny – jest świadectwem znaczenia, jakie Unia Europejska przywiązuje do regionu. I jest świadectwem, że Bałkany Zachodnie są absolutnym priorytetem Unii Europejskiej i mojej Komisji – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen.

Przyjęta przez unijnych przywódców deklaracja przypomina, że wiarygodność zaangażowania państw Bałkanów Zachodnich na rzecz europejskiej perspektywy zależy przede wszystkim od klarownej komunikacji ze społeczeństwem i od wdrożenia niezbędnych reform.

Mieliśmy okazję do powtórzenia, że reformy są niezbędne. Walka z korupcją, praworządność, wartości demokratyczne to kluczowe kwestie w europejskiej perspektywie. Nasze przesłanie w tej sprawie jest bardzo jasne, dlatego tak ważne jest kontynuowanie wdrażania reform – zaznaczył przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Podczas spotkania poruszono także kwestie koronawirusa. Serbia szczególnie mocno za przesłanie maseczek dziękowała Chinom. Tymczasem to UE szybko uruchomiła pakiet dla sektora ochrony zdrowia na Bałkanach Zachodnich, co zostało pominięte i niedocenione.

– Jako Unia Europejska podjęliśmy kilka bardzo ważnych decyzji, które pokazują naszą solidarność z tym regionem. W tym okresie zapewniamy 3,3 miliarda euro pomocy – poinformował Charles Michel.

Szczyt był również zapowiedzią  otwarcia „nowego etapu bliskiej współpracy”.

– Gdy opóźnimy tę bezpośrednią fazę kryzysu koronawirusowego, Unia Europejska będzie towarzyszyć długoterminowemu ożywieniu planem gospodarczym i inwestycyjnym – akcentowała Ursula Von Der Leyen.

Jak poinformowała przewodnicząca KE, plan ma być przedstawiony w drugiej połowie roku, gdyż jest związany z budżetem całej Unii Europejskiej.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl