fot. PAP/EPA

Coraz bliżej porozumienia ws. Brexitu

Wielka Brytania i Unia Europejska są coraz bliżej osiągnięcia porozumienia w sprawie Brexitu. Zdaniem premier Wielkiej Brytanii Theresy May – Unia Europejska musi pójść na ustępstwa.

 W negocjacjach z Brukselą nie osiągnięto jeszcze porozumienia w sprawie warunków wyjścia i przyszłych relacji. Głównym punktem spornym pozostaje kwestia granicy z Irlandią.

Theresa May odrzuca proponowane przez Unię Europejską ustanowienie na Morzu Irlandzkim granicy celnej między Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii. Według planów Brukseli pozwoliłoby to na uniknięcie powrotu tzw. twardej granicy między tą częścią Zjednoczonego Królestwa a Irlandią.

W środę wieczorem, podczas nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Salzburgu, szefowa brytyjskiego rządu przedstawi szczegóły ustalonej w lipcu tzw. propozycji z Chequers, która zakłada bliską współpracę Wielkiej Brytanii z Unią Europejską w sprawie m.in. kontroli celnej, a także zachowanie swobodnego przepływu dóbr i towarów rolniczych.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj