fot. PAP/Piotr Nowak

LOT podpisał porozumienie z większością personelu latającego

Stewardessy i piloci świadczący dla LOT usługi na podstawie umów cywilno-prawnych otrzymają gwarantowane świadczenie od 2500 zł do 7200 zł miesięcznie. Rozwiązanie wprowadzono ze względu na załamanie rynku lotniczego spowodowane pandemią koronawirusa.

Zarobki wzrosną wraz ze stopniową odbudową siatki połączeń oraz większą liczbą realizowanych lotów.

Spółka tłumaczy, że od niemal dwóch miesięcy LOT nie realizuje regularnych połączeń lotniczych, a bez zajęcia pozostaje większość pilotów i stewardess. W związku z tym przedstawiciele personelu latającego oraz spółek LOT Crew i LOT Cabin Crew wypracowali formułę porozumienia. Zakłada ona, że nawet gdy faktyczny nalot, czyli liczba godzin spędzonych w powietrzu, będzie bliski lub równy zeru, członkowie załóg otrzymają gwarantowane świadczenie odpowiadające 20 godzinom pracy w przypadku stewardess oraz 13-15 godzinom w przypadku pilotów.

– LOT porozumiał się z większością pilotów i stewardess. Na podstawie zmienionych warunków personel latający otrzyma gwarantowane świadczenie w wysokości 2500-7200 złotych miesięcznie. Jest to rozwiązanie wprowadzone ze względu na załamanie rynku lotniczego spowodowane pandemią wirusa. Zarobki wzrosną wraz ze stopniową odbudową siatki połączeń oraz większą liczbą realizowanych lotów. Porozumienie dotyczy członków zespołu latającego i pokładowego świadczących dla LOT-u usługi na podstawie umów cywilnoprawnych – wskazał Michał Czernicki, rzecznik prasowy LOT.

W praktyce podpisane porozumienie oznacza, że stewardessy nawet przy zupełnym braku lotów, otrzymają od 2500 do 3600 zł miesięcznie. Kapitanowie przy nalocie mniejszym niż 13-15 godzin od 5500 do 7200 zł miesięcznie.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj