fot. PAP/Adam Guz

UE: J-C. Juncker za wykluczeniem partii premiera Węgier Viktora Orbana z EPL

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powtórnie opowiedział się za wykluczeniem prawicowo-narodowej partii Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana z Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

W wywiadzie z niemiecką rozgłośnią Deutschlandfunk podkreślił, że już od dwóch lat jest zdania, że Fidesz odchodzi od chadeckich wartości i jeśli Orban ich nie podziela, to jego miejsce jest poza EPL.

Annegret Kramp-Karrenbauer, przewodnicząca współrządzącej w Niemczech Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) zasugerowała, że członkostwo Fideszu w EPL mogłoby zostać zawieszone do czasu przywrócenia zaufania do węgierskiej partii.

,,Dopóki Fidesz nie odbuduje całkowicie zaufania, nie może być normalnego, pełnego członkostwa” – oświadczyła Annegret Kramp-Karrenbauer.

W środę posiedzenie polityczne EPL ma omawiać sprawę Fideszu, którego wykluczenia lub zawieszenia domaga się 13 partii członkowskich EPL.

Manfred Weber, szef frakcji EPL w Parlamencie Europejskim zażądał od Fideszu spełnienia trzech warunków: usunięcia wszystkich plakatów rządowych, w których Jean-Claude Juncker i George Soros, amerykański finansista są oskarżani o działania na rzecz sprowadzenia do Europy milionów imigrantów; uznanie, że kampania ta zaszkodziła wielu ugrupowaniom, a także wyjaśnienie sytuacji założonego przez Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), który zapowiedział przeniesienie do Wiednia większości swoich kursów, ponieważ władze Węgier nie podpisały z nim odpowiedniego porozumienia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl