Bruksela: trwa debata nt. sytuacji w Polsce

W Parlamencie Europejskim w Brukseli trwa debata nt. sytuacji w Polsce w kontekście uruchomionego przez Komisję Europejską art. 7. unijnego traktatu. Jej przedmiotem ma być tekst przyjęty w styczniu przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Europosłowie wyrazili w tekście zadowolenie z decyzji KE o uruchomieniu art. 7. traktatu UE. Parlament ma też wezwać Radę Unii Europejskiej do podjęcia szybkich działań w tej sprawie. Bruksela domaga się zmian w ustawach reformujących polski wymiar sprawiedliwości.

Europoseł prof. Karol Karski ocenia, że kolejne debaty nt. Polski niczego nowego do sprawy nie wnoszą.

Straciliśmy już nawet rachubę, który to raz, ponieważ te debaty nie mają jakiejś większej doniosłości. Odbywają się one także na temat innych państw członkowskich. Również Węgrzy stracili rachubę, który raz na ich temat dyskutowano w Parlamencie Europejskim. Po debacie w PE będzie przyjmowana jutro rezolucja i ciekawi mnie, jak zachowają się posłowie Platformy Obywatelskiej. Czy będą się czuli europosłami wybranymi w Polsce, reprezentującymi i wspierającymi państwo polskie czy też tradycyjnie większość z nich zagłosuje przeciwko własnemu państwu – wskazuje prof. Karol Karski.

Głosowanie nad rezolucją zaplanowano na jutro. Polski rząd prowadzi dialog z Komisją Europejską; 8 marca premier Mateusz Morawiecki spotka się z szefem KE Jean-Claude Junckerem. Wcześniej ma się ukazać tzw. Biała księga, która zawiera szczegółowe odpowiedzi na uwagi Brukseli ws. zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości.

 

RIRM

drukuj