(fot.PAP/EPA)

Niekorzystny projekt budżetu UE

Polska może liczyć na 73 mld 900 mln euro z funduszu spójności na lata 2014 – 20. Z nowej propozycji budżetu wynika, że  na politykę spójności, każdy z krajów mógłby otrzymać 2,4 proc. swojego PKB.

Dokument będzie teraz podstawą dalszych negocjacji aż do szczytu przywódców UE który zaplanowano na przyszły tydzień. Premier Donald Tusk stwierdził, że ta propozycja budżetu z polskiego punktu widzenia nie jest dramatycznie zła. Liczy na kompromis wszystkich państw.

Wczoraj premier spotkał się w tej sprawie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Dziś ma rozmawiać z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuem.

Poseł Zbigniew Kuźmiuk – ekonomista stwierdził, że  premier buduje teraz sztucznie emocje wielkich negocjacji. Obawia się, że Polska otrzyma ok. 280 – 300 mld zł.

Te wizyty nie mają żadnego sensu, ponieważ Niemcy chcą obniżenia i redukcji budżetu o 100 miliardów euro. Pewnie to osiągną. Suma summarum Polska na politykę spójności pewnie uzyska owe 73 mld euro. Natomiast niestety przy okazji poświęci wspólną politykę rolną. Domyślam się, że chodzi o drugi filar wspólnej polityki rolnej, czyli rozwój obszarów wiejskich. Mówiąc szczerze dziwię się, że w tej sytuacji minister rolnictwa siedzi cicho i nie zabiera głosu – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

 

Wypowiedź posła Zbigniewa Kuźmiuka


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj