Walka z opozycją na blogach

Dyplomaci oraz pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych na polecenie Radosława Sikorskiego prowadzą blogi na stronie internetowej resortu, w których m.in. krytykują opozycję. Poza tym pojawia się tam także krytyka polityki szefów państw, które odwiedzają.

Minister Radosław Sikorski wyjaśniając przed sejmową Komisją Spraw Zagranicznych dlaczego politycy prowadzą blogi powiedział, że zastąpią one „korespondencje mediów, których redakcje usuwają z placówek, robiąc oszczędności”.

Tymczasem poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych  zwraca uwagę, że takie działania były do tej pory w Polsce zabronione.

– To niespotykana działalność, dlatego, że są to pracownicy państwowi, pracownicy służby zagranicznej, która tak samo jak służba cywilna mają znaczne ograniczenia w wypowiadaniu się, szczególnie komentowaniu bieżących kwestii politycznych. Ograniczenia dotyczą także komentowania polityków państw, którzy wykonują swoje obowiązki. Tam dochodzi również do komentarzy na temat sytuacji politycznej bieżącej w Polsce, do krytykowania opozycji. I takie działania były w Polsce do tej pory zabronione, aby urzędnicy państwowi nie prowadzili takich wypowiedzi. Działalność ta musi być za zgodą, za zezwoleniem Radosława Sikorskiego, bo te prowadzone blogi są na oficjalnym portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych – mówi poseł Witold Waszczykowski.

Poseł Witold Waszczykowski przypomina, że minister Sikorski już jakiś czas temu zapowiadał, że będzie „dożynał watahę”. Także premier Donald Tusk krzyczał do opozycji, że „wyginą jak dinozaury”.

– To jest kolejna emanacja tego w jaki sposób traktuje się od lat w Polsce rywali politycznych. Pamiętamy, wiele lat temu Radosław Sikorski zapowiadał, że będzie dorzynał watahę. Potem premier Tusk kilka lat temu krzyczał do opozycji, że wyginą jak dinozaury jeśli nie będą  popierać jego programu polityczno-gospodarczego. No a ostatni tydzień, również minister Rostkowski krzyczał do nas, że jesteśmy zbędni, krzyczał do opozycji. To jest jakby emanacja tego zachowania wobec opozycji. Prowadzi do jakiejś nowej sytuacji i zaczynam się zastanawiać czym jeszcze nas Radosław Sikorski i ci politycy obecnego obozu rządzącego zaskoczą, jaką nową formę  wymyślą, aby odsuwać pozycję od normalnego dyskursu, normalnej rozmowy na temat stanu państwa – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

 

Wypowiedź posła Witolda Waszczykowskiego:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj