fot. PAP

Szef MSZ przedstawił w Senacie informację o polityce wobec Polonii

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski przedstawił dziś w Senacie informację o polityce wobec Polonii. Senatorowie pytali m.in. o kwestię pisowni imion i nazwisk oraz dwujęzyczne nazwy miejscowości.

W swoim wystąpieniu minister podkreślał, że w relacjach Polski z Litwą od lat nierozwiązany jest cały katalog problemów.

Senator Bogdan Pęk przypomniał sprawę Dyrektora Administracji Samorządu Rejonu Solecznickiego Bolesława Daszkiewicza, który zapłacił karę w wysokości 12 tys. euro za nieusunięcie dwujęzycznych tablic z nazwami ulic w języku polskim i litewskim. Mówił też o kolejnych podobnych sprawach.

Pani Lucyna Kotłowska z okręgu wileńskiego również została ukarana grzywną w wysokości ponad 3 tys. euro. Co Pan w tej sprawie zamierza zrobić? Jest to ewidentne łamanie prawa międzynarodowego, traktatów ratyfikowanych przez oba państwa, a także w moim przekonaniu działanie niezgodne z fundamentalną zasadą Unii Europejskiej, która dyskryminacje w tych kwestiach uważa za wykroczenia wysokiej rangi – powiedział senator Bogdan Pęk.

Szef polskiego MSZ poinformował, że Polska oddała tę sprawę do arbitrażu Wysokiego Przedstawiciela OBWE ds. mniejszości, który obu rządom „zaprezentował rekomendacje do realizacji”.

RIRM

drukuj