fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat przyjął bez poprawek ustawę rozpoczynającą likwidacje użytkowania wieczystego

Dzięki nowym przepisom od przyszłego roku właścicielce mieszkań i domów wybudowanych na gruntach należących do Skarbu Państwa lub samorządów staną się ich właścicielami.

Obecnie dwa i pół miliona właścicieli mieszkań oraz domów jest równocześnie użytkownikami wieczystymi gruntów, na których one stoją.

– To jest relikt PRL-u, który był podstawą budownictwa w tamtym okresie. On nie przystaje do rozwiązań społeczno-gospodarczych, które mamy – mówił Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Dlatego rządzący zdecydowali się na zmiany w prawie. Ustawa przyjęta przez Sejm i Senat czeka teraz na podpis prezydenta RP.

– Ma to fundamentalne znaczenie z punktu widzenia uwłaszczenia Polaków, z punktu widzenia stabilizacji stosunków własnościowych – podkreślał Artur Soboń.

W zamian właściciel mieszkania lub domu przed dwadzieścia lat będzie płacić tzw. opłatę przekształceniową. Będzie ona wynosić tyle samo co opłata za użytkowanie wieczyste w 2018 roku. Ci, którzy zapłacą z góry otrzymają dużą bonifikatę. W pierwszym roku będzie ona wynosić 60 proc. a z każdym kolejnym maleć o 10 procent. Takie stawki będą obowiązywać w wypadku gruntów należących do Skarbu Państwa. Samorządy same będą decydować o wysokości bonifikaty.

– Chciałbym skierować swój apel do samorządów, aby już zaczęły myśleć nad tym jak takie uchwały rady miasta przygotować, aby te bonifikaty, były dla mieszkańców korzystne, uwzględniając również lokalne realia – akcentował wiceminister inwestycji i rozwoju.

Rząd docelowo chce całkowicie zlikwidować użytkowanie wieczyste także na terenach przemysłowych. Niezbędna do tego jest jednak zgoda Komisji Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj