fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Senacka komisja rozpatruje projekt zakładający wypłatę tzw. trzynastej emerytury

Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej proceduje dzisiaj projekt zakładający wypłatę tzw. trzynastej emerytury. W ubiegłym tygodniu rządową propozycję przyjął Sejm.

Wypłata w maju dodatkowej emerytury to jedna z obietnic przedstawionych w ramach tzw. nowej piątki PiS. Ustawa o Emeryturze plus przewiduje, że w tym roku wszyscy emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł na rękę. Wsparcie będzie wypłacone automatycznie, bez zbędnych formalności, niezależnie od wysokości otrzymywanych świadczeń.

Po przegłosowaniu projektu przez Sejm, prace rozpoczęli senatorowie. Wiceszef senackiej komisji rodziny senator Antoni Szymański mówi, że w toku prac pojawią się poprawki do ustawy. Polityk zaznacza, że dodatkowa emerytura to jedno z kilku działań podejmowanych przez PiS na rzecz seniorów.

– Prawda jest taka, że zdecydowana większość emerytur i rencistów otrzymuje niskie renty i emerytury. W związku z tym mówiłem o tym już podczas pierwszego roku, a nie z okazji wyborów. Musimy pomyśleć o emerytach i rencistach i zwiększyć na nich nakłady. To nie jest jedyna rzecz, którą robimy przed wyborami, bo wcześniej nastąpiła waloryzacja, która była dużo wyższa niż w poprzednich latach – podkreśla Antoni Szymański.

Głosowanie nad projektem odbędzie się najprawdopodobniej w piątek. Następnie ustawa trafi do prezydenta.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj