fot. twitter/Stanisław Karczewski

S. Karczewski: będzie dodatkowe posiedzenie Senatu ws. noweli prawa oświatowego dot. matur

Zwołam dodatkowe posiedzenie Senatu ws. noweli prawa oświatowego pozwalającej maturzystom przystąpić do egzaminu maturalnego – poinformował PAP marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zadeklarował, że Senat będzie gotowy do pilnych prac nad tą ustawą.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował dziś PAP, że szef rządu Mateusz Morawiecki zwrócił się do marszałków: Sejmu i Senatu z prośbą o nadanie szybkiej ścieżki legislacyjnej projektowi pozwalającemu maturzystom przystąpić do egzaminu maturalnego.

„Mamy nadzieję, że w czwartek zmiany zostaną uchwalone” – dodał.

Stanisław Karczewski pytany, czy zostanie zwołane dodatkowe posiedzenie Senatu w tej sprawie, zapewnił, że tak.

„Oczywiście, że Senat będzie gotowy do pilnych prac ws. tej ustawy” – zadeklarował.

Marszałek Senatu zastrzegł jednocześnie, że nie wie, czy dodatkowe posiedzenie odbędzie się w czwartek, czy w piątek.

Od 8 kwietnia tego roku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej „Solidarności”.

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w najbliższy piątek. Tego dnia maturzyści powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jej ukończenie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego. Zakończenie roku szkolnego powinno zostać poprzedzone wystawieniem przez nauczycieli ocen i zatwierdzeniem ich przez rady pedagogiczne klasyfikacyjne. Nie odbyły się jednak one dotąd w części szkół ze względu na strajk nauczycieli.

Szef kancelarii premiera poinformował dziś rano w TVP1, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli wszystkim maturzystom na przystąpienie do egzaminów. Szczegóły projektu mają zostać przedstawione przez szefa rządu o godz. 15.00.

O tym, że rząd przygotował projekt „ustawy maturalnej” napisał dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Według dziennika, zmiana ma dotyczyć głównie prawa do kwalifikacji uczniów do matury. Zgodnie z proponowaną zmianą, dyrektorowi szkoły w wyjątkowych sytuacjach przekazane zostałyby uprawnienia do klasyfikacji czy dopuszczenia do matury; obecnie jest to kompetencja rady pedagogicznej.

PAP/RIRM

drukuj