Senat debatował nad nowelą ustawy o podatku dochodowym

Senatorowie deklarują poparcie dla zmniejszenia podatku CIT dla najmniejszych firm z 19 proc. do 15 procent. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w Senacie zaproponowali jednak, by obniżką objąć też płatników PIT prowadzących działalność gospodarczą.

Senat debatował dziś nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych, która obniża z 19 proc. do 15 proc. stawkę podatku dla płatników CIT, których wartość przychodu ze sprzedaży brutto nie przekracza 1,2 mln euro.

Senacki sprawozdawca, senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Włosowicz podkreślał, że „to przedłożenie realizuje obietnice wyborcze PiS”.

Z kolei występujący w imieniu rządu wiceminister finansów Wiesław Janczyk przekonywał, że choć stawka podatkowa jest obniżana, cała ustawa doprowadzi do zwiększenia dochodów budżetu.

– Ustawa zawiera również regulacje dotyczące uszczelnienia systemu podatkowego. Warto zwrócić uwagę na zakres tych regulacji. Jest dosyć szeroko pomijany, ale skutkuje tym, że w ocenie regulacji możemy powiedzieć, iż w istocie będzie miała pozytywny wpływ na dochody budżetu państwa jednostek samorządu terytorialnego w taki sposób, że szacujemy, iż rocznie koszty wprowadzenia tej obniżonej stawki będą wynosiły 270 mld, a korzyści płynące z tych regulacji ogółem, które są zawarte w ustawie –  277 mln zł – zaznaczał Jacek Włosowicz.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych  ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Głosowanie w Senacie najprawdopodobniej odbędzie się jutro.

RIRM

drukuj