fot. PAP/Piotr Nowak

Senat przeciwny powołaniu Akademii Kopernikańskiej

Senat odrzucił ustawę o Akademii Kopernikańskiej. Projekt ponownie wróci do Sejmu. Z projektem ustawy ustanawiającej nową instytucję wyszedł prezydent Andrzej Duda.

Akademia Kopernikańska ma służyć wzmocnieniu polskiej kadry akademickiej i zwiększaniu jej konkurencyjności. Zadaniem podmiotu ma być wspieranie programu obejmującego m.in. finansowanie badań naukowych, w tym przyznawanie stypendiów kopernikańskich oraz grantów Mikołaja Kopernika.

Akademię będzie tworzyło sześć izb: Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, Nauk Medycznych, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Filozofii i Teologii, Nauk Prawnych oraz Laureatów Nagrody Kopernikańskiej.
Motywacje prezydenta, który zaproponował ustawę, przedstawiła w Senacie podsekretarz stanu w KPRP, Małgorzata Paprocka.

– Podstawowym celem Akademii Kopernikańskiej, zupełnie innym od tych, które wykonują dzisiaj działające jednostki naukowe, jest bardzo poważny nacisk na współpracę międzynarodową polskich naukowców. Chodzi ponadto o zacieśnienie współpracy w dziedzinach, w których działał Mikołaj Kopernik. Z jednej strony jest to kwestia związana z dzisiejszym rozwojem i przyszłością polskiej nauki, a z drugiej strony upamiętnienie Mikołaja Kopernika w związku z przypadającą w przyszłym roku 550. rocznicą jego urodzin – powiedziała Małgorzata Paprocka.

Raz na 5 lat Akademia Kopernikańska będzie organizować Światowy Kongres Kopernikański. Po raz pierwszy ma się on odbyć w przyszłym roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl