Marszałek Senatu skieruje list do środowisk polonijnych ws. ustawy o IPN

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski ma dziś skierować list do środowisk polonijnych ws. nowelizacji ustawy o IPN. Według zapowiedzi, będzie on miał formę otwartą i ukaże się także w internecie. List – jak mówił w sobotę marszałek – ma wyjaśnić obecną sytuację i intencje nowelizacji ustawy.

Będzie to też prośba do wszystkich, którzy czują korzenie polskie; do tych, którzy czują się Polakami, by byli naszymi ambasadorami – dodał marszałek Senatu.

Senator Jan Maria Jackowski na antenie Radia Maryja pozytywnie ocenił inicjatywę marszałka. Przypomniał, że Polonia odegrała ogromną rolę, w czasie gdy nasz kraj wchodził do NATO.

– To jest sprawa o kluczowym znaczeniu, ponieważ wiele wskazuje na to, że mamy w tej chwili do czynienia z próba oczerniania i szkalowania narodu polskiego i państwa polskiego. A będzie to wykorzystywane w przyszłości wykorzystywane do rozliczeń za II wojnę światową. Jeżeli wczytamy się w kalendarium spotkań odnośnie spotkań dot. ustawy o IPN-ie, które to kalendarium opublikowało Ministerstwo Sprawiedliwości, to widać wyraźnie, że poza tą ustawą były tam poruszane wątki związane z reprywatyzacją – powiedział Jan Maria Jackowski.

List marszałka Senatu do Polonii wpisuje się w kampanię informacyjną na temat polskich doświadczeń w okresie II wojny światowej. W jej ramach Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała w sobotę specjalny spot na ten temat. Zawiera on m.in. oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego w języku angielskim.

Nowela ustawy o IPN wprowadza kary za przypisywanie, wbrew faktom, Polsce odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.

Uchwalona 26 stycznia przez Sejm i przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Senat nowela trafiła już do prezydenta Andrzeja Dudy.

Dziś przed pałacem prezydenckim pod hasłem „Odwagi Polsko, prezydencie podpisz” odbędzie się pikieta poparcia dla przepisów, które krytykuje m.in. Izrael, USA i Ukraina.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl