Rozpoczęło się pierwsze po wakacjach posiedzenie Senatu

Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej zebrał się Senat. Dziś senatorowie zajmą się ustawą dotyczącą ratyfikacji traktatu o akcesji Chorwacji do Unii Europejskiej. Przed dwoma tygodniami Sejm wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta traktatu w sprawie przystąpienia Chorwacji do UE.

Posłowie PiS domagali się, by uchwała w tej sprawie została przyjęta większością 2/3 głosów w parlamencie. Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski spodziewa się, że dyskusja w tej sprawie wróci do wyższej izby parlamentu.

– PiS wbrew temu, co mówią politycy PO było jest i będzie zawsze za przyjęciem Chorwacji do Unii Europejskiej. Natomiast my stoimy na stanowisku, że w tego typu sprawach, w tak ważnych sprawach powinno się stosować Art.90 Konstytucji. Będziemy do tego również wracać. Tu stanowisko PiS nie zmienia się. W tej kwestii będziemy upominać się o to, aby w przyszłości przynajmniej to było zmienione, żeby tego typu sprawy były głosowane i decydowane zgodnie z Art. 90. –  powiedział Stanisław Karczewski.

Senatorowie zajmą się także przygotowaną przez rząd nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych, która przewiduje wprowadzenie kryterium dochodowego przy przyznawaniu „becikowego”. Podczas prac w sejmie posłowie przyjęli poprawkę podwyższającą becikowe z 1000 do 1200 zł. Senacka komisja rodziny poprawkę tę jednak usunęło.

– PiS jest za tym, żeby te całą kwotę podnieść. Będziemy oczywiście  namawiać senatorów PO, bo od nich de facto zależy jaka wyjdzie od nas kwota nowelizacji tej ustawy. Będziemy domagać się, aby ona była zwiększona do 1200 zł zgodnie z tym, co otrzymaliśmy z Sejmu – powiedział Stanisław Karczewski.

Także dziś Senat zapozna się z informacją o działalności Instytutu Pamięci Narodowej w 2011 r. oraz z informacją rządu nt. sytuacji mikro- i małych przedsiębiorstw w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem ich dostępu do pomocy publicznej.

 

Wypowiedź wicemarszałka Stanisława Karczewskiego:


Pobierz Pobierz

PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl