(fot. Wikimedia)

Kolejne ekshumacje możliwe w marcu

Kolejny etap prac ekshumacyjnych w kwaterzeŁ” na Warszawskich Powązkach rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik prac ekshumacyjnych.

Według wcześniejszych informacji II etap prac na Łące miał się rozpocząć w tym miesiącu. Jednak z powodu problemów finansowych  prace zostaną przesunięte.

– W tej chwili stanęliśmy przed koniecznością znalezienia środków finansowych na ten drugi etap. Te środki się znalazły; IPN w całości pokryje koszty związane z drugim etapem. Tego typu przedsięwzięcie wymaga rozpoczęcia pewnych procedur finansowych. W najbliższym tygodniu powinien zostać ogłoszony przetarg. Następnie jest kilka tygodni na wyłonienie oferenta. Moglibyśmy w takim razie przystąpić do prac dopiero na początku grudnia. Taka sytuacja jest jednak niemożliwa do przeprowadzenia ze względu na charakter prac. Mogę powiedzieć, że prawdziwe prace ekshumacyjne z pewnością rozpoczną się w marcu przyszłego roku. – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Pierwszy etap prac ekshumacyjnych ofiar terroru komunistycznego z lat 1946-1955 zakończył się pod koniec sierpnia. Znaleziono wtedy szczątki 116 ofiar zbrodni. Od kilku tygodni przeprowadzane są intensywne prace badawcze.

– Jest kilkanaście szczątków ofiar komunizmu i ponad 150 próbek materiału genetycznego zabezpieczonego od rodzin. To jest ogromna liczb. Kilka dni temu udało się doprowadzić do powstania Polskiej Bazy Genetyki Ofiar Totalitaryzmu w Szczecinie. W tej właśnie placówce są przechowywane wszystkie te próbki i tam dokonywane są badania. Myślę, że w tych najbliższych tygodniach będziemy mogli państwu zaprezentować pierwsze wyniki. – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

 

Wypowiedź Krzysztofa Szwagrzyka

Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj