Prof. Polak: prace ekshumacyjne w kwaterze „Ł” są naszą patriotyczną powinnością

Kontynuowanie prac ekshumacyjnych w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach ma ogromne znaczenie – zauważa prof. Wojciech Polak, historyk. Członek Kolegium IPN-u odniósł się w ten sposób do informacji dotyczącej rozpoczęcia kolejnego etapu prac ekshumacyjnych przy warszawskim cmentarzu. Instytut zapowiedział, że będą one wznowione we wrześniu.

Obecnie trwa przenoszenie grobów pod którymi – zdaniem naukowców Instytutu – mogą znajdować się szczątki ofiar komunistycznych zbrodni, potajemnie pochowanych w latach 40. i 50.

Badacze będą mogli wejść na teren miesiąc wcześniej niż wcześniej zakładano. To efekt rozmów wiceprezesa IPN-u prof. Krzysztof Szwagrzyka, kierującego od kilku lat pracami, z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim.

Prof. Wojciech Polak mówi, że naszą powinnością jest przywrócenie pamięci bohaterom narodowym.

– Tam leżą nasi bohaterowie zamordowali przez Urząd Bezpieczeństwa i skazani przez sprzedajne sądy. Naszą powinnością, jako chrześcijan i Polaków, jest zapewnienie tym ludziom godnego pochówku, żeby ich uczcić, bo przecież to są nasi bohaterowie – ludzie, którzy walczyli o Polskę, ginęli za Polskę, a potem jeszcze skazywano ich na zapomnienie przez wiele, wiele lat i to w sposób dwojaki. Z jednej strony nikt nie znał ich grobów, a z drugiej strony zacierano pamięć o nich w sferze publicznej, nie mówiono o nich, nie pisano – podkreśla prof. Polak.

Do tej pory z Kwatery „Ł” udało się wydobyć blisko 200 szczątków ludzkich, z czego zidentyfikowano ponad 40 osób.

Nadal spoczywa tam ok. 100 Żołnierzy Niezłomnych. Najprawdopodobniej są wśród nich szczątki, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego i gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.

RIRM

drukuj