Poznamy kolejne nazwiska ekshumowanych ofiar komunizmu

Dziś poznamy nazwiska bohaterów zidentyfikowanych przez badaczy prowadzących prace na Powązkach. Podczas konferencji prasowej Instytutu Pamięci Narodowej dowiemy się, czy wśród odnalezionych ciał znajdują się szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Emila Fieldorfa „Nila”, czy też majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”.

Jak mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN przedstawione zostaną okoliczności odnalezienia szczątków oraz przybliżone sylwetki tych postaci.

– Uznajemy że sytuacja, w której znamy kolejne nazwiska, uzasadnia zorganizowanie konferencji, na której będziemy mogli je przedstawić całemu społeczeństwu. Przybliżymy także postacie tych osób i powiemy w jakich okolicznościach ich szczątki zostały odnalezione, i jak udało się je zidentyfikować – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Kwatera „Ł” to kluczowe miejsce, w którym masowo chowane były ofiary zbrodniczego systemu komunistycznego. Prace badawcze są prowadzone także w Białymstoku, czy na Opolszczyźnie.  Prof. Krzysztof Szwagrzyk dodaje, że oczekiwań jest sporo, ale każde odkrycie Instytutu Pamięci Narodowej wymaga czasu.

– Proszę jednocześnie pamiętać, że „Łączka” jest dla nas najważniejszym zadaniem. Stanowi jedno z miejsc gdzie prowadzimy prace poszukiwawcze. W między czasie byliśmy już w kilka miejscach. Przypomnę prace były prowadzone w Białymstoku, na Opolszczyźnie. Wszystkie te działania wymagają czasu i wszędzie tam gdzie jesteśmy znajdujemy ludzkie szczątki. Dla mieszkańców Warszawy i całej Polski „Łączka” jest najważniejsza. Musimy pamiętać, że oczekiwań jest znacznie więcej – dodał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

RIRM

drukuj