Pion śledczy IPN oskarżył b. komendanta MO w Częstochowie

Były komendant wojewódzki Milicji Obywatelskiej w Częstochowie Edward K. został oskarżony przez pion śledczy IPN. Zarzuca się mu m.in. zbrodnie komunistyczne, które polegały na internowaniu 110 działaczy NSZZ „Solidarność”. Byłemu komendantowi grozi do 10 lat więzienia.

Akt oskarżenia przeciwko Edwardowi K., który przygotował prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, został w piątek skierowany do Sądu Rejonowego w Częstochowie.

Edward K. został oskarżony o popełnienie zbrodni komunistycznych stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, które polegały na wydaniu decyzji o internowaniu 110 działaczy NSZZ „Solidarność”.

„Prokurator przedstawił 110 zarzutów, tak jak wskazuje na to liczba pokrzywdzonych, którzy długotrwale zostali pozbawieni wolności” – powiedziała w piątek PAP naczelniczka pionu śledczego w katowickim IPN prok. Ewa Koj.

Jak tłumaczyła, Edward K. wydając decyzje o internowaniu, każdorazowo powoływał się na dekret o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego, w sytuacji gdy ten akt prawny nie został opublikowany.

„Akt ten – według powszechnie przyjętych zasad prawnych – nigdy nie obowiązywał. Było to pozbawienie wolności mające charakter represji, co do której w ogóle nie mamy wątpliwości, oceniając zbrodnie stanu wojennego” – dodała Koj.

Prokurator IPN zaznaczyła też, że w materiale śledztwa znalazły się relacje części pokrzywdzonych, których udało się przesłuchać. Relacje te dotyczą m.in. przebiegu samego internowania, co jednak nie jest przedmiotem zarzutów wobec Edwarda K.

„Oskarżony wydawał decyzję (o internowaniu), a to, co za nią szło, było już poza nim” – wyjaśniła.

Edward K. jest w podeszłym wieku, w ostatnim półroczu przeszedł badania lekarskie, których wyniki umożliwiają postawienie go przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 10.

Ustawa z grudnia 1998 r. o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, określa w art. 2, że zbrodniami komunistycznymi są czyny popełnione przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego od 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. polegające na stosowaniu represji lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności bądź w związku z ich stosowaniem, stanowiące przestępstwa według polskiej ustawy karnej obowiązującej w czasie ich popełnienia.

Z kolei art. 3 tej ustawy mówi, że zbrodniami przeciwko ludzkości są m.in. poważne prześladowania z powodu przynależności do określonej grupy np. politycznej lub społecznej, jeżeli były dokonywane przez funkcjonariuszy publicznych albo były przez nich inspirowane lub tolerowane.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl