fot. ipn.gov.pl

Konkurs na nowego prezesa IPN

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił konkurs na stanowisko prezesa. Kadencja obecnego szefa IPN-u Łukasza Kamińskiego kończy się pod koniec czerwca tego roku.

Wybór prezesa Instytut odbędzie się jeszcze na starych zasadach. Kandydat na prezesa IPN-u ma zostać wyłoniony w drodze konkursu przez Radę Instytutu, spoza jej grona. Następnie zostanie on przedstawiony Sejmowi. PiS planuje nowelizację ustawy o IPN.

Rząd proponuje zlikwidowanie publicznego konkursu, a także Rady IPN-u, jej przewodniczący prof. Antoni Dudek ma nadzieję, że konkurs zostanie utrzymany.

– Rada IPN, bądź kolegium, które ma zająć miejsce tej rady, gdyby taki  konkurs przeprowadzało, musi się liczyć z tym, że ten kandydat musi mieć szansę na poparcie większości parlamentarnej. To też nie jest tak, że rada czy kolegium na swobodę całkowitą. Musi uwzględniać pewne realia polityczne, ale mimo wszystko ten wybór nie jest w stu procentach partyjno – politycznym. Jakim będzie, jeżeli konkurs zostanie zlikwidowany? – zaznacza prof. Antoni Dudek.

Kandydat na szefa IPN-u musi spełniać określone warunki: posiadać minimum wykształcenie wyższe, doświadczenie na stanowisku kierowniczym, a także znać zasady funkcjonowania Instytutu. Wnioski można składać jeszcze przez 29 dni.

RIRM

drukuj