fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

IPN udostępni dokumenty znalezione w domu Kiszczaka

Dziś w południe Instytut Pamięci Narodowej udostępni dokumenty dotyczące TW „Bolka” zabezpieczone w domu gen. Czesława Kiszczaka. Chodzi o materiały z pierwszego pakietu zawierającego teczki: osobową i pracy agenta SB „Bolka”.

Dokumenty będą dostępne w czytelni przy ul. Kłobuckiej 21 – w celach badań naukowych i dziennikarskich. Aby uzyskać dostęp do dokumentów trzeba wypełnić wniosek, który znajduje się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów z domu gen. Kiszczaka eksperta archiwisty są one autentyczne.

Materiały zostały odpowiednio zabezpieczone i po opracowaniu zeskanowane. Wszystkie jednostki archiwalne będą udostępniane w kopiach papierowych – poinformował dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor biura udostępniania i archiwizowania dokumentów IPN.

– Ponumerowano każdą stronę teczki personalnej i teczki pracy. Nawet niezapisane. Obecnie akta liczą odpowiednio: teczka personalna 183 strony łącznie z okładką, zaś teczka pracy 576 stron. Również łącznie z okładką. W trakcie opracowania nie dokonywano przesunięć kart, ani zmian układów poszczególnych dokumentów. Jest on taki sam, jak w momencie ich odnalezienia w domu Czesława Kiszczaka. Do teczki pracy włączono dokument przekazany prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej panu dr Łukaszowi Kamińskiemu przez Marię Kiszczak podczas spotkania w dniu 16 lutego tego roku. Analiza oryginalnego, załączonego do teczki spisu zawartości teczki wykazała, że dokument ten został wyrwany właśnie z tej jednostki – podkreślił dr Rafał Leśkiewicz.

Od środy wgląd do materiałów będzie możliwy w czytelniach znajdujących się w oddziałach i delegaturach IPN.

RIRM

drukuj