fot. ipn.gov.pl

IPN zaprasza na spotkanie dyskusyjne dot. nowej książki poświęconej ks. abp. Antoniemu Baraniakowi

W poniedziałek 24 października 2022 r. o godz. 17.30 w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbędzie się dyskusja wokół nowej publikacji IPN „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977)”. W spotkaniu udział wezmą ks. abp Marek Jędraszewski oraz autor książki, ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, a także dr hab. Konrad Białecki, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu oraz zastępca prezesa IPN, dr Mateusz Szpytma.

Książka autorstwa ks. dr. Jarosława Wąsowicza SDB „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977)” powstała w tamach Centralnego Projektu Badawczego Instytutu Pamięci Narodowej „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”.

Ks. abp Antoni Baraniak urodził się w niewielkiej wielkopolskiej wsi Sebastianowo. Był salezjaninem, sekretarzem prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Zaliczany jest do najważniejszych członków Konferencji Episkopatu Polski. Uczestniczył w przełomowym dla Kościoła na świecie Soborze Watykańskim II. Prywatnie był zapalonym filatelistą i fotografem.

W latach 1953-1956 był bez procesu więziony przez 27 miesięcy. Komunistyczne władze przetrzymywały go w osławionym więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37, a następnie w miejscach odosobnienia w Marszałkach i Krynicy. Stalinowscy oprawcy poddawali ks. abp. Antoniego Baraniaka wymyślnym torturom fizycznym i psychicznym. Podobnie jak w wypadku aresztowanego prymasa Stefana Wyszyńskiego, planowano proces pokazowy, ale śledczy nic nie wskórali. Ks. abp Antoni Baraniak okazał się biskupem niezłomnym.

Wolność odzyskał w październiku 1956 r. Wrócił na stanowisko sekretarza prymasa Polski, a w 1957 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. Także i w tych, mniej dramatycznych, ale ciągle wymagających okolicznościach pozostał człowiekiem zasad, jednym z tych duchownych, którzy dobrze rozumieli, na czym polegało niebezpieczeństwo komunizmu.

Bł. prymas Stefan Wyszyński wielokrotnie powtarzał, że ks. abp Antoni Baraniak był prawdziwym męczennikiem, a na jego pogrzebie powiedział, że to, co przygotowywano przeciwko niemu, biskup wziął na swoje ramiona.

Transmisję ze spotkania dyskusyjnego na temat publikacji „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977)” można obejrzeć na kanale YouTube [IPNtv].

IPN/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl