fot. IPN

Pogrzeb ofiar niemieckiego terroru na terenie Fortu III w Pomiechówku

W czwartek odbędzie się pogrzeb osób odnalezionych podczas II etapu prac ekshumacyjnych na terenie  Fortu III w Pomiechówku. W uroczystości weźmie udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Ceremonia rozpocznie się o godz. 11.00 w najbliższy czwartek na lewym dziedzińcu Fortu III w Pomiechówku.

W czasie prac 2 etapu prac ekshumacyjnych, trwających od 17 czerwca, ujawniono szczątki łącznie 43 osób, w tym małych dzieci. Odnalezione szczątki należą do ofiar osób zamordowanych przez Niemców w latach 1941-44 w więzieniu karno-śledczym w Pomiechówku.

Dotąd uważano, że wzniesienie na lewym dziedzińcu zostało przez miejscową ludność wykorzystane jako zbiorowa mogiła dla ofiar niemieckich katów. Badania archeologiczne wykazały, że w tym miejscu nie było zorganizowanych żadnych pochówków.

Dalsze etapy prac ekshumacyjnych planowane są na lata 2020-2021. Więcej informacji [tutaj].

IPN/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl