Projekt ugody ws. toruńskiej geotermii zostanie przedstawiony w sądzie

Fundacja Lux Veritatis i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawią dziś w Sądzie Okręgowym w Warszawie projekt ugody ws. toruńskiej geotermii.

W ten sposób Fundacja i Narodowy Fundusz zrealizują zobowiązanie wobec sądu okręgowego w Warszawie, przed którym toczy się proces cywilny.

W 2008 roku „Nasz Dziennik” ujawnił sporządzoną w grudniu 2007 roku notatkę służbową ze spotkania, na którym  ówczesny wiceminister środowiska (rządu Donalda Tuska) Stanisław Gawłowski, polecił pracownikom Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska szukanie pretekstu do wypowiedzenia aneksu będącego częścią umowy z Fundacją Lux Veritatis. Chodziło o to, by odebrać Fundacji przyznaną ze środków Unii Europejskiej dotację na rozwój toruńskiej geotermii.

– Rzeczywiście, taka notatka istnieje, ma ona charakter bardzo oryginalny, nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek coś takiego zostało sporządzone w Narodowym Funduszu, ale niestety w tym przypadku miało to miejsce, ja potwierdzam, że w dokumentacji istnieje taka notatka – poinformował dr Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW.

Mimo utrudnień stosowanych przez poprzedni rząd, Fundacja Lux Veritatis zdecydowała się wykonać odwiert i badania z własnych środków.

W trwającym niemal 7 lat procesie ws. bezprawnego cofnięcia 27 mln zł dotacji dla geotermii, nadal trwa postępowanie, a ostateczne decyzje pozostają wyłącznie w gestii Sądu Okręgowego w Warszawie.

Obecny zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce ugody z Fundacją Lux Veritatis, gdyż jego zdaniem odnawialne źródła energii mają pierwszeństwo wobec elektrociepłowni gazowych.


RIRM

drukuj