Stróża: IPN zainaugurował obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

W małopolskiej Stróży Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował obchody 100lecia odzyskania niepodległości. Na uroczystość przybyli m.in. prezydent Andrzej Duda, minister edukacji Anna Zalewska, prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Stróża, jako miejsce obchodów, została wybrana nie przypadkowo. Miejscowość ta ma dla stulecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny – powiedział prezydent Andrzej Duda.

To tutaj w tej wiosce powstała w 1913 r., a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej. Szkoła, której komendantem był późniejszy marszałek Józef Piłsudski – zaznaczył Andrzej Duda.

IPN zapowiada cykl uroczystości w małych miejscowościach, które wpisują się w historie odzyskania niepodległości. Takich miejsc, jak Stróża, jest więcej i trzeba je odkryć – zaznaczył dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Szukajmy tych ludzi. Szukajmy krzyży niepodległości, pamiątek po nich. Może gdzieś są w domowych szufladach. Właśnie takich miejsc, jak Stróża, jest więcej, tylko trzeba je odkryć – podkreślił dr Jarosław Szarek.

Dzisiejsze uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży.

Jednym z elementów obchodów było złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie w 1913 roku Oficerskiej Szkoły Strzeleckiej. Była to wówczas pierwsza tego typu placówka na ziemiach polskich.

RIRM

drukuj