A. Duda po szczycie prezydentów V4: chcemy mówić jednym głosem

W najważniejszych sprawach chcemy mówić jednym głosem; na tym polega nasza siła i wartość – powiedział w Rzeszowie prezydent Andrzej Duda podczas konferencji kończącej szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. Ważne, żebyśmy przekazywali nasze doświadczenie Unii – dodał.

Prezydent podziękował prezydentom państw Grupy Wyszehradzkiej za spotkanie.

Jak relacjonował, dwudniowe rozmowy dotyczyły m.in. przyszłości młodych pokoleń, co zrobić, żeby w państwach V4 „odnajdowały szanse dla siebie”, odpowiedzialności polityków za stwarzanie szans dla młodych, także zawodowych oraz kwestii demografii.

Prezydent zaznaczył, że była też mowa o historii regionu, „wspólnych wartościach” i o tym, „jaką w związku z tym drogę przyjąć w UE”.

– Wszyscy chcemy „Europy ojczyzn”, ale zarazem absolutnie nie wyobrażamy sobie naszych ojczyzn bez Europy. Chcemy mówić w najważniejszych dla nas sprawach, wspólnych jednym głosem. Uważamy, że na tym polega nasza siła i wartość. Na tym podlega nasza wartość dla zjednoczonej Europy. (…) Wierzymy, że nasze wartości, które są wspólne i które nasze narody niosą są wielkim pożytkiem dla Unii Europejskiej – powiedział prezydent Duda.

Prezydent zwracał uwagę, że jest „niezwykle ważne, żebyśmy my także przekazywali swoje doświadczenie” Unii Europejskiej.

– Z jednym wszyscy się zgodziliśmy, że czarne lata komunizmu, przez które przeszły nasze narody, powodują, że w naszych społeczeństwach jest niezwykle silny duch wolności – podkreślił Andrzej Duda.

Głowa polskiego państwa dodała, że „Tamto doświadczenie nauczyło nas jednego: walki z wszystkim, co próbuje nam się z zewnątrz narzucić”.

– Powoduje, że mamy wielkie pragnienie samorozwoju, że mamy wielkie pragnienie zachowania naszych wartości, ale mamy też wielkie pragnienie wspólnoty w ramach tego wszystkiego, co w zakresie wolności właśnie daje Unia Europejska. (…) Dlatego nie mamy wątpliwości, że wszyscy chcemy tworzyć tę wspólnotę europejską i chcemy, żeby ona funkcjonowała jak najlepiej – podkreślił prezydent Polski.

PAP/RIRM

drukuj