Trwają obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski

Trwają ogólnopolskie uroczystości związane ze 1050. rocznicą Chrztu Polski. Rozpoczęły się one w czwartek w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim.

Na Ostrowie Lednickim Episkopat Polski i wierni dziękowali za Chrzest Polski; zabrzmiał też dzwon „Mieszko i Dobrawa”. W katedrze gnieźnieńskiej Eucharystii przewodniczył legat papieski ks. kard. Pietro Parolin. Na początku Mszy św. skierował do zebranych słowa pozdrowienia.

– Przynoszę wam najserdeczniejsze pozdrowienia Papieża Franciszka, który duchowo jest obecny wśród nas. Zapewnia was o modlitwie i udziela wam swego błogosławieństwa. Za kilka miesięcy będziecie mieć wielką radość spotkania się z nim podczas Światowych Dni Młodzieży, kiedy Polska otworzy swoje ramiona, aby powitać niezliczonych młodych ludzi z każdego zakątka ziemi. Właśnie dzisiaj świętujemy 1050. rocznicę chrztu księcia Mieszka I, który odbył się, zgodnie z tradycją, w dniu 14 kwietnia w Wielką Sobotę w roku 966. To wydarzenie, jak mówią nam historycy, przyczyniło się do konsolidacji tożsamości i niepodległości ówczesnego Księstwa Polan oraz dało początek stopniowemu procesowi chrystianizacji ludności – powiedział ks. kard. Pietro Parolin.

Homilię wygłosił Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. W uroczystościach uczestniczyła para prezydencka oraz marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i ministrowie.

W homilii ks. abp Wojciech Polak podkreślił, że Chrzest Polski był przełomowym momentem dla naszej Ojczyzny. Jak powiedział, chrzest to dar i łaska, dające człowiekowi siłę wewnętrzną przynależności do Boga.

– Chrześcijaństwo niesie w sobie autentycznie wyzwalającą moc. W Chrzcie Świętym – mówiąc słowami Ojców Kościoła – nasz grzech zostaje pogrzebany w wodzie. Dzięki łasce chrztu potrafimy dawać samych siebie i służyć, czyli tracić swe życie dla drugich, aby – jak mówi nam Ewangelia – wciąż zyskać je na nowo. Wszczepieni w Chrystusa i w Kościół stajemy się uczestnikami Jego posłania. Jest to wreszcie ta siła, która nie pozwala nam tkwić w miejscu, ale – jak mówił sam Jezus – w mocy otrzymanego Ducha Świętego czyni nas Jego świadkami, w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi – zaznaczył ks. abp Wojciech Polak.

1050. rocznica Chrztu Polski jest zachętą do przezwyciężenia wrogości i niezgody; do pojednania i przebaczenia, którego wszyscy jesteśmy tak bardzo spragnieni – podkreślił Prymas Polski. Dodał, że rocznica chrztu powinna skłonić Polaków do refleksji.

Zastanówmy się więc czy potrzeba nam bardziej odważnego sięgania do łaski Chrztu Świętego, zaczerpnięcia owej siły wewnętrznej przynależności do Boga, aby pokonywać stare zaszłości i nowe podziały, aby przezwyciężać wrogość i niezgodę, aby szukać pojednania i przebaczenia, którego wszyscy jesteśmy tak bardzo spragnieni? Być może w naszym życiu społecznym wyczerpał się już ten wyłącznie ludzki potencjał, który mógłby nas przywieść do upragnionej jedności? 1050. rocznicę Chrztu Polski, przeżywamy jednak pod hasłem „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, zachęca nas więc, abyśmy nie liczyli tylko na własne możliwości. Wracajmy do źródłaapelował ks. abp Wojciech Polak.

Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu mówił o dwóch wymiarach Chrztu Polski – duchowym i państwowym – które, jak dodał, zaplotły się i mimo licznych przeszkód trwają.

Właśnie dzięki temu, co przyniósł chrzest w dusze, w dusze ludzi tu mieszkających, pokolenia nigdy nie pozwoliły wyprzeć sobie polskości. Nigdy nie pozwoliły odebrać sobie tego, dzięki czemu budowana była tradycja, kultura, wspólnota. I Polska nawet jeżeli znikała z mapy, to wracała. Wracała siłą Polaków i wracała siłą ducha, którego dawała im wiara i chrzest, którego pomagał im chronić Kościół – przypominał prezydent Andrzej Duda.

W piątek obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski przeniosą się do Poznania. W południe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Posłowie i senatorowie wysłuchają orędzia Prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie zabrzmi jubileuszowe „Oratorium 966.pl”.

Poszczególne punkty obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski transmitują Radio Maryja  i Telewizja Trwam.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj