fot. PAP/Adam Warżawa

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego na 11 marca

Na przyszły poniedziałek, przed wizytą w USA, zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego. To bardzo ważne, by nasi sojusznicy widzieli, że Polska jako całość w sprawach bezpieczeństwa mówi jednym głosem – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas ćwiczeń Dragon-24. BBN podało, że posiedzenie ma się rozpocząć o godz. 09.00.

We wtorek prezydent wraz z prezydentem Litwy, Gitanasem Nausedą; wicepremierem, szefem MON, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem; szefem BBN, Jackiem Siewierą; szefem Sztabu Generalnego WP, gen. Wiesławem Kukułą; dowódcą sił amerykańskich w Europie, gen. Christopherem Cavoli, obserwował trwające ćwiczenia wojskowe Dragon-24 będące częścią dużych manewrów NATO Steadfast Defender-24.

Podczas wystąpienia prezydent zapowiedział, że na poniedziałek 11 marca zwoła posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Przypomniał, że na wtorek 12 marca zaplanowana jest wizyta jego i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie, gdzie obaj liderzy spotkają się z prezydentem USA, Joe Bidenem, w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydent wskazał, że podczas rozmów w prezydentem USA poruszone zostaną m.in. takie tematy jak obecna sytuacja NATO, przyszłe rozszerzenie Sojuszu – m.in. o Ukrainę – a także współpraca polsko-amerykańska czy polskie zakupy zbrojeniowe w USA.

„Chciałbym, żeby nasza wyprawa do USA została poprzedzona taką nieco bardziej uroczystą Radą Bezpieczeństwa Narodowego. Z góry zapowiadam, że tę Radę Bezpieczeństwa Narodowego zwołam na przyszły poniedziałek, na 11 marca rano, przed wylotem do Stanów Zjednoczonych” – zapowiedział prezydent.

Jak wskazał, chodzi o rozmowę o kwestiach bezpieczeństwa „w pełnym składzie polskiej sceny politycznej”.

„O tym, jak wygląda sytuacja w Sojuszu Północnoatlantyckim dzisiaj, jak wygląda kwestia modernizacji naszej armii, zakupów sprzętu, jakie realizujemy, jak również o zbliżającym się szczycie NATO. Przede wszystkim chcę, żebyśmy przed tą wizytą w USA, przed wizytą w Białym Domu i spotkaniami z prezydentem Stanów Zjednoczonych i politykami w USA pokazali jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa” – wskazał prezydent.

„To bardzo ważne, by nasi sojusznicy widzieli, że Polska jako całość, w sensie politycznym, w sprawach bezpieczeństwa, w sprawach modernizacji polskiej armii, mówi jednym głosem” – dodał.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w komunikacie we wtorek, że posiedzenie RBN odbędzie się w poniedziałek 11 marca o godz. 9.00.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl