fot. PAP/Radek Pietruszka

Europejscy przywódcy oraz prezydent USA omówili bieżącą sytuację geopolityczną

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konsultacjach z udziałem europejskich przywódców i prezydenta USA, Joe Bidena. Politycy rozmawiali o bezpieczeństwie Ukrainy. Na piątek Andrzej Duda zapowiedział Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki scenariusz ma w głowie Władimir Putin.

– Nic nie wskazuje na to, żeby w tym momencie Polska znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie – mówił Andrzej Duda.

Tych słów nie można powiedzieć o Ukrainie. Rosja jest gotowa do uderzenia. Ryzyko inwazji jest ogromne. Na ten temat rozmawiali europejscy przywódcy z prezydentem USA Joe Bidenem.

W konsultacjach udział wzięli prezydent Andrzej Duda, a także: prezydent Francji, kanclerz Niemiec, premier Włoch, premier Wielkiej Brytanii, sekretarz generalny NATO oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej i przewodniczący Rady Europejskiej.

– Miałem bardzo dobre spotkanie. Panowała totalna jednomyślność – powiedział Joe Biden.

Amerykański prezydent przekonywał, że dziś NATO jest spójne w swoich działaniach wobec Rosji. Podobne stanowisko zajął po wczorajszych rozmowach prezydent Andrzej Duda.

– Można śmiało mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego, jeśli chodzi o najważniejszych partnerów – zaakcentował Prezydent RP.

Wątpliwości, które dotyczą zwłaszcza Niemiec, wyraził prof. Mieczysław Ryba, historyk.

– Niemcy nie wejdą na Ukrainę, bo jest to strefa interesów rosyjskich, a Niemcy robią interesy z Rosją – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Prof. Mieczysław Ryba nie wyraził nadziei, że Europa będzie w stanie wywrzeć presję na Władimira Putina w reakcji na rosyjską agresję. Takie możliwości mają Amerykanie, dlatego to za ich sprawą wraca temat wzmocnienia wschodniej flanki. Możliwość realizacji scenariusza potwierdził sekretarz generalny NATO. 

– Rozważamy dalsze wzmocnienie naszej obecności we wschodniej flance. Może to obejmować rozmieszczenie dodatkowych grup bojowych NATO – mówił Jens Stoltenberg.

– Jeśli wojska realnie się pojawią, jeżeli w Polsce czy krajach bałtyckich zaczną się manewry, to jest to manifestacja realnej siły oraz możliwości. W tzw. drabinie eskalacyjnej ma to swoją rangę – stwierdził prof. Mieczysław Ryba.

Na razie żadne decyzje nie zapadły. Wojska amerykańskie są w stanie w krótkim czasie przedostać się do Europy.

– Liczba sił, jakie są w tej chwili w podwyższonej gotowości, sięga 8,5 tys. osób – zaakcentował John Kirby.

Nie są znane lokalizacje, do których trafiłyby dodatkowe amerykańskie wojska. Ich obecność wzmocni bezpieczeństwo całego regionu. Prezydent Andrzej Duda w najbliższych dniach zda relację przywódcom państw bałtyckich z rozmów z prezydentem Joe Bidenem i europejskimi przywódcami. Na piątek zapowiedział posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– Będę chciał się podzielić wiedzą i obrazem sytuacji, który powstaje w wyniku wszystkich spotkań i rozmów, jakie w ostatnim czasie prowadzę. Będę chciał się tym podzielić z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej – podsumował Andrzej Duda.

Zachód podtrzymał, że deeskalację napięcia wokół Ukrainy chce osiągnąć na drodze dyplomacji. Biały Dom mówił o kontynuowaniu polityki odstraszania. Wzmocnienie wschodniej flanki to jedno z dwóch głównych narzędzi w rękach USA i NATO. Drugim są dotkliwe sankcje gospodarcze.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl