fot. PAP/Łukasz Gągulski

Pomoc dla poszkodowanych. Prezydent A. Duda w Łapanowie: Zwrócę się do premiera, żeby przekazał tutaj środki

Część domów została poważnie zalana, sytuacja wielu rodzin jest trudna – powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Łapanowie (woj. małopolskie). Zadeklarował, że zwróci się do premiera Mateusza Morawieckiego o środki na inwestycje w wały, aby sytuacja się nie powtarzała.

W nocy z soboty na niedzielę wezbrane wskutek ulewnego deszczu Stradomka i Tarnawka przelały się przez wał przeciwpowodziowy i zalały centrum Łapanowa. Podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych, rynek oraz kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych. Kilkadziesiąt osób musiało być ewakuowanych przez strażaków.

„Część domów została bardzo poważnie zalana, nie wiadomo w ogóle czy przetrwa, bo pojawiają się pęknięcia na ścianach i jest wysoce prawdopodobne, że konstrukcja została naruszona” – relacjonował prezydent, podsumowując sytuację w Łapanowie. Jak dodał, „rzeczywiście sytuacja całego szeregu rodzin jest bardzo trudna”.

„Centrum miasteczka zostało poważnie uszkodzone, bardzo wiele zabudowań. Woda stała, jak mówili mieszkańcy, 6 godzin zanim zdołano ją odprowadzić. Więc tych uszkodzeń jest bardzo dużo” – zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że konieczne jest dokonanie modernizacji i budowy wału.

„Niestety sprawa jest stara, bo 10 lat temu była tutaj podobna katastrofa. Nieco inaczej przebiegła, ale problem był ten sam” – ocenił.

Prezydent wyjaśnił, że przyjechał do Łapanowa, żeby to wszystko zobaczyć i porozmawiać z mieszkańcami.

„Jest wielkie rozczarowanie wśród mieszkańców, jest bardzo dużo żalu” – mówił.

„Wychodzę z założenia, że jesteśmy tutaj tu i teraz, i trzeba tę sprawę załatwić” – podkreślił.

Jak dodał, „problem polega na tym, że gmina absolutnie nie dysponuje środkami na to, żeby tutaj przeprowadzić inwestycję w wały”.

„Wody Polskie też nie mają w tym momencie środków, żeby tutaj tę inwestycję przeprowadzić, i ja się zobowiązałem, że zwrócę się do pana premiera, żeby przekazał tutaj środki” – powiedział prezydent.

Według niego, „niestety problem może mieć charakter cykliczny”. „I w związku z tym nie można dopuścić do tego, żeby to trwało”. Poinformował, że dyrekcja Wód Polskich szacuje koszt realizacji tego typu inwestycji na co najmniej 15 milionów złotych.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora zadeklarowała podczas spotkania z prezydentem w Łapanowie, że instytucja ta jest gotowa – jak tylko otrzyma niezbędne środki – do podjęcia niezwłocznych działań w celu realizacji inwestycji w tej miejscowości.

„Miejmy nadzieję, ze za trzy, cztery lata spotkamy się tutaj na odbiorze inwestycji tak, aby bezpieczeństwo Łapanowa przynajmniej na pierwszym etapie było zagwarantowane. Dla pełnej ochrony przeciwpowodziowej są jeszcze potrzebne zbiorniki suche” – zaznaczyła dyrektor.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zapewnił, że urząd który został zobowiązany przez prezydenta, niezwłocznie przystąpił do wypłacania środków na wsparcie dla poszkodowanych mieszkańców Łapanowa.

Pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej przyznawana jest w kwotach do 6 tys. zł.

Według wojewody w poniedziałek rano wnioski o takie wsparcie wpłynęły z 10 gmin z terenu województwa małopolskiego na łączną kwotę prawie 1,1 mln zł dla 217 gospodarstw. Środki te – zapewnił Piotr Ćwik – zostały już przekazane na rachunku bankowe gminnych i miejskich ośrodków społecznych co oznacza, że wójtowie i burmistrzowie tych gmin dysponują już tymi środkami i mogą przekazywać zapomogi do 6 tysięcy zł na najbardziej pilne potrzeby.

Wojewoda małopolski zapewnił, że urząd czeka na wstępne szacunki samorządów dotyczące wypłat kwot związanych z remontami i naprawami budynków. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać zasiłek do 20 tys. zł, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. zł. W przypadku budynków gospodarczych służących zaspokajaniu niezbędnych potrzeb osoby, rodziny wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tys. zł, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów.

Pieniądze te pochodzą rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Wojewoda podkreślił, że po złożeniu odpowiednich wniosków przez samorządy „będą one bardzo szybko procedowane i środki będą przekazywane”.

PAP/TV Trwam News/radiomaryja.pl

drukuj