Rusza projekt Caritas przybliżający dramatyczną sytuację Syryjczyków

W Warszawie Caritas Polska startuje w niedzielę z kampanią przybliżającą dramatyczna sytuację Syryjczyków, którzy doświadczyli grozę wojny. W ramach akcji „Skazani. Dotknij otwartych ran Kościoła umęczonej wojną Syrii” w całej Polsce odbywać się będą spotkania z lokalnymi społecznościami.

W niedzielę 10 marca o godz. 13.30 w podziemiach katedry św. Floriana nastąpi inauguracja projektu Caritas Polska dotyczącego tragicznej sytuacji Syryjczyków.

Wydaje się, że wszystko ucichło i można wrócić do swoich spraw. Z pomocy Syrii wycofało się już wiele organizacji międzynarodowych, które miały przewidziane środki wsparcia tylko na czas najcięższych walk. Dramat Syryjczyków jednak się nie skończył, oni zostali ze swoją tragedią, skazani na wojnę, biedę, cierpienie i bezsilność” – wskazują organizatorzy.

Jedną z niewielu organizacji, która wciąż niesie pomoc mieszkańcom Syrii jest właśnie Caritas Polska. W ramach wsparcia kontynuowany jest program „Rodzina Rodzinie”. [zobacz]

– Słyszeliśmy jak Bóg woła do nas, Syryjczyków: „Zostańcie na swojej ziemi, niezależnie od warunków, ufajcie, że Ja Jestem!”. Caritas Polska daje nam szansę, żebyśmy mogli zostać w Syrii i zbudować chrześcijański ład – podkreślił Freddy Jousef, pracownik Hope Center, ośrodka pomocowego w Aleppo.

Na spotkaniu swoje świadectwo przedstawi Farid Aboujrad, naoczny świadek dramatu w Syrii.

Z kolei prelekcję nt. obecnej sytuacji w Syrii wygłosi Sylwia Hazboun, ekspert Caritas Polska ds. Bliskiego Wschodu, koordynator projektów zagranicznych w Caritas Polska.

― Chcemy, aby każdy dotknął dramatu Syrii, ale też poznał bliżej kulturę tego wyjątkowego narodu poprzez m.in. oryginalne eksponaty przywiezione z Syrii. Mocnym akcentem spotkań będą unikalne materiały filmowe z relacjami naocznych świadków wydarzeń w Syrii, m.in. pracowników Hope Center i duchownych posługujących w Aleppo ― podkreślił Maciej Dubicki z Centrum Medialnego Caritas Polska, koordynator projektu.

Podczas spotkania przewidziana jest degustacja syryjskiej kawy. Wiedzę o sytuacji w Syrii będzie można uzupełnić zabierając książkę-cegiełkę „Nadchodzi poranek” autorstwa Ibrahima Alsabagha, która została wydana, aby wesprzeć program „Rodzina Rodzinie”.

RIRM/Caritas Polska

drukuj