LP zapewnią pomoc po nawałnicach właścicielom lasów prywatnych

Właściciele prywatnych lasów mogą liczyć na pomoc po nawałnicach, które przeszły w pierwszej połowie sierpnia. Wsparcie zapewnią im Lasy Państwowe. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych zadeklarował przeznaczenie na ten cel 35 mln złotych. Pieniądze trafią do potrzebujących za pośrednictwem starostów.

Starosta wydawałby decyzję na pozyskanie i uprzątnięcie danego obszaru, bo lasy prywatne podlegają starostom, wydają decyzję na usunięcie powalonych drzew – tłumaczy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.

– Nasz specjalista Lasów Państwowych, gdy stwierdzi, że to zaistniało, że zostało uprzątnięte w tym momencie poprzez starostę szłyby środki finansowe do hektara dla każdego posiadacza lasów prywatnych na podstawie szacunkowych tabel, które będą obejmowały koszty jakby pozyskania i zrywki drewna w zależności od wieku drzewostanu, od zasobności na danej powierzchni itd. – mówi Janusz Kaczmarek.

Późnym wieczorem 11 sierpnia przez wiele regionów Polski przeszły gwałtowne burze, którym towarzyszyły wichury, a nawet trąby powietrzne. Największe szkody żywioł wyrządził w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Lasy Państwowe szacują, że zostało uszkodzonych ok. 80 tys. hektarów lasów. Straty są też w zwierzynie, zostały zniszczone także cenne gatunki roślin. Ze względów bezpieczeństwa w miejscach katastrofy obowiązuje zakaz wstępu do lasu.

RIRM

 

drukuj