Caritas przekazała 50 tys. szkolnych wyprawek dla dzieci z ubogich rodzin

Caritas Polska przekazała 50 tys. szkolnych wyprawek dla dzieci z ubogich rodzin w ramach akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” – poinformował w czwartek rzecznik Caritas Paweł Kęska. Akcja trwała przez całe lato, włączyło się w nią wiele znanych osób, m.in. prezydent Andrzej Duda.

– W tysiącach polskich parafii przez całe lato trwało organizowanie akcji, zbieranie zapotrzebowania od placówek szkolnych, rodzin i uczniów i wypełnianie pustych plecaków przez darczyńców. W akcję włączyło się również wielu sponsorów pomagających hurtowo kupować plecaki i przybory szkolne  – powiedział Kęska.

Podkreślił jednocześnie, że akcja miała szczególny wyraz dzięki zaangażowaniu osób publicznych, które spakowały wyprawki szkolne. „Wyprawki te zostały przekazane dzieciom podczas wielkiego finału akcji w Lublinie 28 sierpnia, żeby 1 września dzieci mogły ruszyć do szkoły” – dodał.

Jak relacjonował rzecznik Caritas, prezydent Andrzej Duda, pakując wyprawkę szkolną powiedział: „W tych tornistrach są nie tylko przybory szkolne, jest w nich energia, która młodym ludziom, którym nie zawsze sprzyja los, pomoże dobrze się uczyć”.

– Najważniejsze jest to, żeby dzieci poszły do szkoły odważnie, z uśmiechem, energią i wiarą w to, że czeka ich dobra przyszłość. Dobra nauka i wiara w siebie pozwalają przekroczyć zjawisko dziedziczenia biedy, z którym mamy w Polsce duży problem – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Jak poinformował Kęska, po raz szósty w akcji uczestniczyli wydawcy z Sekcji Edukacyjnej Polskiej Izby Książki, którzy do tej pory przekazali dzieciom z ubogich rodzin poprzez Caritas 60 tys. podręczników.

Wsparcie edukacyjne dzieci jest jedną z najdłużej i najintensywniej prowadzonych aktywności Caritas w Polsce. Poza akcją „Tornister Pełen Uśmiechów”, Caritas udziela pomocy przez całoroczne stypendia edukacyjne. W Polsce funkcjonuje również 180 świetlic socjoterapeutycznych Caritas, w których dzieci i młodzież odrabiają lekcje i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Dzieciom również poświęcona jest najważniejsza akcja Caritas – „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl